اخبار یمن در حال بروز رسانی/

واکنش «بان کی مون» به اوضاع یمن/وضعیت وخیم بیمارستان ها

سیاسی

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد به اوضاع یمن، اعلام وضعیت وخیم در بیمارستان ها و ده ها شهید و زخمی در حملات عربستان سعودی به شهرهای مختلف یمن از جمله خبرهای مربوط به این کشور به شمار می رود.

جمعه 94/2/11

۱۱:۵۱ بمباران بیمارستان ها نقض قوانین بین الملل است

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای خواستار توقف حملات عربستان سعودی به بیمارستان ها شد. در این بیانیه از تمامی طرف ها خواسته شده است که اجازه ارسال کمک های انسانی به یمن داده شود و برای این امر راه های امن ایجاد کنند.

بان کی مون در این بیانیه خواستار آتش بس انسانی با هدف ارسال کمک های انسانی به مناطق جنگ زده یمن شده است. در این بیانیه گفته شده است: وضعیت بهداشتی و خدمات رسانی در این حوزه در یمن در آستانه نابودی است و در صورتی که طی روزهای آتی سوخت مورد نظر برای انجام اینگونه خدمات فراهم نشود فاجعه انسانی در یمن رخ خواهد داد.

دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: حمله به زیرساخت های یمن از جمله بیمارستان ها و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد امری غیر قابل قبول است و نقض قوانین بین الملل محسوب می شود.

۱۰:۵۴ اعلام 25 شهید و زخمی در صنعاء/ وضعیت وخیم در بیمارستان ها

جنگنده های عربستان سعودی صبح امروز منازل مسکونی در خیابان «اربعین» در منطقه «سعوان» در صنعاء را در چند نوبت بمباران کردند.

در این حملات دست کم ۱۰ شهروند یمنی شهید و ۱۵ نفر نیز زخمی شدند.

شبکه المسیره نیز گزارش داد: جنگنده های سعودی ۶ حمله هوایی در مناطق مرزی «شدا» و «الظاهر» انجام دادند.

وزارت بهداشت یمن نیز اعلام کرد که احتمالا طی ۲۴ ساعت آینده به دلیل کمبود امکانات، بیمارستان های این کشور به روی بیماران و مجروحان بسته خواهند شد.

۱۰:۳۵ کشته شدن 3 نظامی سعودی در مرزهای این کشور کشته شدند

وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد که سه نظامی این کشور در مرزهای جنوبی در منطقه «نجران» کشته شده اند.

عربستان سعودی اعلام کرد که این افراد در درگیری مرزی با حوثی های یمن کشته شده اند.

پنجشنبه 94/2/10

۱۴:۰۹ تنها راه حل بحران گفتگوی یمنی-یمنی است

احزاب سیاسی یمنی اعلام کردند: از اهداف تجاوز سعودی، مانع تراشی در مسیر گفتگوهایی بود که تحت نظارت سازمان ملل انجام می شد،بود.

احزاب سیاسی یمنی تاکید کردند: هیچ کشوری در دنیا حق ندارد که حاکمیت یمن را نقض کند.آنچه نشست ریاض نامیده می شود بی ارتباط با یمنی ها و گفتگوهای آنهاست و امکان ندارد که در هر کشوری از کشورهای متخاصم علیه یمن به گفتگو نشست.

این احزاب بیان کردند: تنها راه از سرگیری روند سیاسی و بازگرداندن آن به مجرای صحیح آن از طریق گفتگوی یمنی-یمنی است.

۱۲:۴۵ شهادت 435 کودک و 328 زن از آغاز تجاوز سعودی ها به یمن

نابع یمنی اعلام کردند: احزاب سیاسی از جمله انصارالله با مشارکت در نشست ریاض موافقت مشروط کرده اند.

این منابع افزودند: احزاب یمنی محاصره ضد صنعا را غیر قانونی دانستند و از شورای امنیت خواستند که به مسئولیت خود در این باره عمل کند.

منابع یمنی هدف حمله به زیر ساختها را گرسنه نگه داشتن یمنی ها دانستند و از شهادت 3365 یمنی از آغاز تجاوز سعودی ها به یمن که در میان آنها 435 کودک و 328 زن دیده می شود خبر داد و اعلام کردند: روزانه 30 یورش به صعده صورت می گیرد و در نتیجه تجاوز به یمن ده هزار نفر آواره شده اند.

۱۱:۳۵ آمریکا خواستار کمک ایران برای حل بحران در یمن شد

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت روز دوشنبه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای ایرانی خود «محمد جواد ظریف» از ایران خواسته است تا به حل بحران در یمن کمک کند.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است در پاسخ به این سوال که آیا کری در دیدار خود با ظریف در نیویورک از وی خواسته است تا ایران از نفوذ خود در یمن برای کشاندن طرف های یمنی به پای میز مذاکره استفاده کند، گفت: بله.

این مقام آمریکایی در ادامه گفت این به این معنی است که از ایران درخواست کرده ایم تا حوثی ها را پای میز مذاکره بکشاند.

۰۰:۱۰ دولت فراری یمن بدنبال عضویت در شورای همکاری خلیج فارس

راجح بادی که در قطر به سر می برد طی گفتگویی تلفنی با رویترز گفت: ما ماه آینده طرحی را در عربستان سعودی ارائه خواهیم کرد که براساس آن زمینه عضویت یمن در شورای همکاری خلیج فارس فراهم شود.

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از شش پادشاهی عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، امارات و عمان است و 2 پادشاهی مراکش و اردن نیز عضو ناظر آن هستند. این شورا در سال 1982 تشکیل شده است.

وی توضیح نداده است که هدف اصلی دولت ساقط شده عبدربه منصور هادی از عضویت در شورای همکاری خلیج فارس چیست.

از بیش از یک ماه پیش، عربستان سعودی با هدف جلوگیری از پیشروی نیروهای انصارالله که در شهریور ماه گذشته دولت عبدربه منصور هادی در یمن را ساقط کرده اند، ائتلافی از کشورهای عربی را تشکیل داده و بر فراز یمن منطقه پرواز ممنوع ایجاد کرده است.