«بان کی مون»:

بمباران بیمارستان ها نقض قوانین بین الملل است

سیاسی

دبیر کل سازمان ملل متحد با اعلام اینکه بمباران بیمارستان ها در یمن نقض قوانین بین الملل است آتش بس انسانی در این کشور را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای خواستار توقف حملات عربستان سعودی به بیمارستان ها شد. در این بیانیه از تمامی طرف ها خواسته شده است که اجازه ارسال کمک های انسانی به یمن داده شود و برای این امر راه های امن ایجاد کنند.

بان کی مون در این بیانیه خواستار آتش بس انسانی با هدف ارسال کمک های انسانی به مناطق جنگ زده یمن شده است. در این بیانیه گفته شده است: وضعیت بهداشتی و خدمات رسانی در این حوزه در یمن در آستانه نابودی است و در صورتی که طی روزهای آتی سوخت مورد نظر برای انجام اینگونه خدمات فراهم نشود فاجعه انسانی در یمن رخ خواهد داد.

دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: حمله به زیرساخت های یمن از جمله بیمارستان ها و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد امری غیر قابل قبول است و نقض قوانین بین الملل محسوب می شود.

خاطرنشان می شود عربستان سعودی در اقدامی غیر انسانی برای جلوگیری از ارسال کمک های انسان دوستانه ایران به یمن باند فرودگاه بین المللی صنعاء را در حالی که قصد فرود در این کشور داشت هدف قرار داد و مانع از فرود هواپیمای حامل کمک های انسانی از سوی ایران شد.

وزارت بهداشت یمن اوضاع بیمارستان های این کشور را به دلیل کمبود امکانات وخیم گزارش و اعلام کرده است این بیمارستان طی روزهای آتی دیگر قادر به خدمات به بیماران و مجروحان نخواهند بود.