اعتراضات معلمان در برزیل به خشونت کشیده شد

سیاسی

تظاهرات معلمان برزیلی در اعتراض به تغییر ساختار پرداخت مستمری‌بگیران فرهنگی با دخالت پلیس و شلیک گلوله‌های پلاستیکی، گاز اشک‌آور، نارنجک،‌آب پرفشار و زخمی شدن 150 تن به خشونت کشیده شد.

تظاهرات معلمان برزیلی در اعتراض به تغییر ساختار پرداخت مستمری‌بگیران فرهنگی با دخالت پلیس و شلیک گلوله‌های پلاستیکی، گاز اشک‌آور، نارنجک،‌آب پرفشار و زخمی شدن 150 تن به خشونت کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتپدرس، پلیس شهر کوریتیبا گفت: تعدادی از معترضان تلاش کردند تا وارد مجمع قانونگذاران ایالت پارانا که قانونگذاران برای قطع برنامه حقوق بازنشستگی معلمان در حال رای گیری بودند،‌شوند که پلیس مانع آنها شد.

تصاویر تلویزیونی نشان داد ماموران پلیس به سمت معترضان سلاح‌های غیرکشنده شلیک کرده و برخی معترضان تلاش داشتند تا از صف‌های ماموران پلیس در اطراف ساختمان مجمع قانونگذاری ایالات پارانا عبور کرده و وارد این ساختمان شوند.

ماموران پلیس همچنین از آب پرفشار برای عقب راندن معترضان استفاده کردند.

شهرداری کوریتیبا در بیانیه‌ای در وب سایت رسمی خود گفت: دست کم 150 تن که در این درگیری‌ها زخمی شده بودند مورد معالجه قرار گرفتند.

یکی از مقامات ارشد امنیتی ایالت پارانا نیز گفت: در این درگیری 20 افسر پلیس زخمی شدند. هنوز مشخص نیست که جراحت این افراد چقدر شدید باشد.

گوستاو فروت، شهردار کوریتیبا این صحنه را "جنگی بی‌سابقه" در این شهر توصیف کرده و آن را تراژدی پیش بینی شده خواند و نیروهای امنیتی تحت مسئولیت دولت ایالتی را مقصر آن دانست.

در ادامه بیانیه شهرداری کوریتیبا آمده است: نیروهای امنیتی غیر مسلح شهرداری این شهر صف‌های امنیتی را تشکیل داده و معلمان زخمی را به سمت شورای شهر هدایت کردند تا در آنجا کمک‌های اولیه را دریافت کنند.

دولت ایالت پارانا که کنترل نیروهای امنیتی را به عهده دارد در بیانیه‌ای گفت: از اقدامات مقابله‌ای، تهاجمی و خرابکارانه معترضان که هیچ ارتباطی با معلمان نداشتند به شدت متاسف است.

در ادامه این بیانیه آمده است: معترضانی که نقاب به صورت داشتند برای عبور از صف‌های ماموران پلیس به منظور تعرض به ساختمان مجمع قانونگذاری ایالتی از سنگ، وسایل آتش بازی، چوب و میله‌های فلزی استفاده کردند. آنها مسئول این درگیری‌ها هستند.

در این بیانیه همچنین آمده است: هفت تن به خاطر حمله به افسران پلیس بازداشت شده‌اند.

در تصاویر تلویزیونی نشان داده شد که برخی معترضان از کلاه کاسکت و درهای سطل آشغال به عنوان سپر استفاده کردند. علی رغم این اعتراضات تغییرات مربوط به سیستم حقوق بازنشستگی دولتی تصویب شد و 33 هزار مستمری بگیر از فهرست دریافت کنندگان حقوق بازنشستگی حذف شدند و این هزینه بین دولت و معلمانی که مشغول فعالیت هستند تقسیم شده است.

این درگیری‌ها همزمان با آن صورت گرفت که تمامی ایالت‌های سراسر برزیل مجبور به کنترل هزینه‌های خود شدند چرا که این کشور برای فرار از رکود اقتصادی مجبور به اعمال یک برنامه ریاضتی است.

انتهای پیام

کد N807326