فرستاده سازمان ملل پیش‌نویس توافقنامه لیبی را به شورای امنیت ارائه داد

فرستاده هیات سازمان ملل به لیبی در نشستی با اعضای شورای امنیت پیش‌نویس توافقنامه‌ای را برای پایان درگیری‌ها میان گروه‌های سیاسی در این کشور مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی النشره، برناردینو لیون، فرستاده هیات سازمان ملل به لیبی بعد از نشستی که با حضور اعضای شورای امنیت پشت درهای بسته انجام شد، اظهار داشت: یکشنبه آینده زمان دریافت نظرات طرفین درگیر در خود لیبی درخصوص پیش نویس قطعنامه‌ای است که به آنها ارائه شده است.

لیون تصریح کرد: بعد از دریافت نظرات قوه مقننه و مجریه که در شرق این کشور (طبرق) به رسمیت شناخته می‌شوند و دو قوه مخالف آنها در طرابلس، تفکری بهتر و دقیق‌تر از مرحله آتی مذاکرات خواهیم داشت.

وی افزود: پیش نویس توافقنامه‌ای که به طرفین ارائه شده است هفته آینده در دور جدید مذاکرات نهایی خواهد شد.

با این حال لیون تاکید کرد: هیچ "راهکار نظامی" برای درگیری‌های لیبی وجود ندارد و سخت است در شرایطی که افرادی از دو طرف درگیری تلاش می‌کنند به گفت‌وگوی سیاسی آسیب بزنند نسبت به این مذاکرات خوشبین باشیم.

پیش نویس توافقنامه پایان درگیری میان گروه‌های لیبیایی مبتنی است بر دوره انتقالی که کمتر از دو سال باشد و طی آن دولت وحدت ملی و شورای ریاست جمهوری تشکیل شود و هیات نگارش قانون اساسی مجددا فعال شود.

پیشتر کنگره عمومی طرابلس با صدور بیانیه‌ای مخالفت کامل خود را با این پیش نویس اعلام کرد و افزود، این پیش نویس مطالبی را که بتوان مورد بررسی قرار داد شامل نمی‌شود. این کنگره هیات سازمان ملل را به جانبداری از مقامات شرق این کشور متهم کرد.

لیبی از سال 2011 و پس از سقوط دیکتاتور این کشور، معمر قذافی، درگیر ناآرامی است. این درگیری‌ها از تابستان سال گذشته افزایش یافته و به تقسیم کشور میان پارلمان منتخب و دولت مورد تایید جامعه بین‌المللی از یک سو (دولت طبرق) و کنگره ملی منحل شده و شبه نظامیان تندرو حامی آنها (دولت طرابلس) از سوی دیگر است که کنترل پایتخت را به دست گرفته‌اند.

انتهای پیام

کد N807306