راکتور اتمی کره شمالی احتمالا فعالیت خود را از سر گرفته است

سیاسی

کارشناسان آمریکایی گفتند، تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده بین ماه‌های ژانویه و آوریل سال جاری میلادی نشان می‌دهد یکی از راکتورهای اتمی کره شمالی که می‌تواند مواد لازم برای ساخت بمب‌های اتمی را تولید کند احتمالا با قدرت کم یا به طور متناوب عملیات خود را مجددا از سر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این گزارش تهیه شده توسط "دیوید آلبرایت" و "سرنا کلر ورجانتینی" از موسسه علوم و امنیت بین‌المللی واشنگتن حاکی از آن است که این تصاویر نشان می‌دهند که یک سانتریفیوژ در نیروگاه اتمی "یانگ بیون" مشغول فعالیت شده و کره شمالی احتمالا برای نوسازی در این نیروگاه آماده می‌شود.

اندیشکده موسسه علوم و امنیت بین‌المللی سال گذشته میلادی گفت: تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده از ماه اوت و سپتامبر سال گذشته میلادی حاکی از آن است که راکتور یانگ بیون به صورت موقت یا کامل تعطیل شده است.

تحلیل این اندیشکده همزمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به ظرفیت‌های اتمی و موشکی کره شمالی منتشر شد.

این کارشناسان براساس ارزیابی‌های اخیرشان از الگوهای ذوب برف در این راکتور و ساختار توربین در یانگ بیون گفتند داخل این ساختارها ممکن است داغ باشد. آنها همچنین به علائمی از خارج شدن آب گرم از این راکتورها اشاره کردند.

کره شمالی یک تاسیسات غنی سازی اورانیوم در یانگ‌ بیون دارد و این راکتور پیشتر برای تولید پولوتونیوم استفاده شده است. اما از این دو ماده می‌توان برای ساخت بمب‌های اتمی استفاده کرد.

این گزارش همچنین گزارش‌های اخیر کارشناسان چین را که هشدار دادند کره شمالی در حال حاضر 20 کلاهک اتمی دارد و می‌تواند به اندازه کافی اورانیوم قابل استفاده در سلاح تولید کند تا زرادخانه خودش را تا سال آتی میلادی دو برابر سازد، تایید می‌کند.

انتهای پیام

کد N807274