کاخ سفید:

اوباما هر طرح کنگره را که مانع توافق هسته ای شود وتو می کند

سیاسی

سخنگوی کاخ سفید بار دیگر اعلام کرد که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا هر طرحی از سوی کنگره را که توافق احتمالی هسته ای با ایران را زیر سوال ببرد، وتو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جاش ارنست» اعلام کرد هر طرحی که توسط نمایندگان این کشور با هدف اصلاح یا ممانعت از توافق احتمالی هسته ای با ایران تصویب شود، توسط اوباما وتو خواهد شد.

وی گفت: رییس جمهور اوباما همچنین از هر طرحی که به نمایندگان اجازه دخالت در مذاکرات بین ایران و قدرت های جهانی بر سر فعالیت های هسته ای تهران را بدهد، حمایت نخواهد کرد. پیش از این نیز باراک اوباما اعلام کرده بود که اگر نمایندگان طرحی را تصویب کنند که مانع از توافق هسته ای با تهران شود وتو خواهد کرد.

با این حال طی روزهای گذشته نمایندگان عضو کمیسیون سیاست خارجی سنا که در اختیار جمهوریخواهان است، طرحی را تصویب کردند که به نمایندگان اجازه می دهد در صورت توافق احتمالی هسته ای، نمایندگان کنگره یک ماه فرصت دارند تا این توافق را بررسی کنند.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان طی 2 سال گذشته مذاکراتی فشرده را برای رسیدن به توافق جامع هسته ای آغاز کرده اند. دو طرف در روز 13 فروردین به چارچوب مشخصی برای نگارش متن توافق جامع رسیدند و در حال حاضر نیز مذاکرات بر سر نگارش این متن در جریان است.