احتمال پیوستن ژاپن به گشت‌زنی‌های هوایی آمریکا در دریای چین جنوبی

منابع خبری آمریکایی و ژاپنی اظهار کردند، ارتش ژاپن در حال بررسی پیوستن به گشت‌زنی‌های هوایی آمریکا در دریای چین جنوبی در پاسخ به اقدامات جسورانه چین در این منطقه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اخبار مربوط به این رایزنی‌ها میان آمریکا و ژاپن در حالی مطرح شده است که دو کشور، اخیرا در جریان سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به واشنگتن، خط مشی‌های دفاعی جدید میان خود را اعلام کردند.

این نشان‌دهنده طرح شینزو آبه برای افزایش نقش امنیتی ژاپن در منطقه فراتر از دفاع مستقیم این کشور از خاک خود است.

یک منبع خبری ژاپنی که نام خود را فاش نکرد، گفت: هنوز طرح مشخصی تدوین نشده اما ژاپن قرار است به گشت‌زنی‌های هوایی آمریکا در دریای چین جنوبی بپیوندد یا گشت‌زنی‌هایی به صورت چرخشی از مبدا جزیره اوکیناوا در حاشیه دریای چین شرقی انجام دهد.

تاکنون مذاکرات مربوط به این مساله در داخل ارتش ژاپن انجام شده اما هرگونه تصمیمی برای آغاز گشت‌زنی‌های ژاپن در دریای چین جنوبی نیازمند تصویب مقامات غیرنظامی این کشور است.

گشت‌زنی‌های هوایی ژاپن در منطقه‌ای که چین در آن ادعاهای ارضی مناقشه‌برانگیز مطرح کرده، باعث خشم هر چه بیشتر پکن خواهد شد. اما مقامات دفاعی توکیو نگران هستند انفعال در قبال اقدامات چین در این منطقه اجازه خواهد داد این کشور قدرت خود را بر منطقه‌ای که در هر سال از طریق آن به میزان پنج تریلیون دلار تجارت از راه دریا انجام می‌شود، اعمال کند.

یک منبع خبری ژاپنی تاکید کرد: ما باید به چین نشان دهیم که صاحب دریا نیست.

همچنین یک منبع خبری نظامی در آمریکا نیز اظهار کرد: هرگونه تصمیم برای آغاز پروازها در دریای چین جنوبی، توکیو را وادار خواهد کرد تا از فیلیپین تقاضای دسترسی به پایگاه‌های هوایی این کشور تحت آموزش امدادرسانی در بلایای طبیعی و یا دیگر رزمایش‌های آموزشی مشترک داشته باشد. این باعث خواهد شد هواپیماهای ژاپنی برای گشت زدن‌های طولانی‌تر، برد بیشتری را در اختیار داشته باشند.

این در حالی است که یک منبع خبری نظامی در فیلیپین نیز گفت: در حال حاضر چنین دسترسی غیرممکن است زیرا مانیل توافق همکاری نظامی با توکیو مشابه با معاهده این کشور با واشنگتن ندارد.

انتهای پیام

کد N807050