اعزام یک زیردریایی هسته‌ای چین به خلیج عدن

چین اعلام کرده است که قصد دارد یک زیردریایی هسته‌ای خود را برای انجام عملیات مقابله با دزدان دریایی به خلیج عدن اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از اکونومیک تایمز،‌ این اقدام چین برای ارسال زیردریایی هسته‌ای خود به خلیج عدن به گفته کارشناسان نظامی باعث بروز تنش در کشورهای این منطقه مثل هند خواهد شد.

بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی چین، یک زیردریایی هسته‌ای نیروی دریایی ارتش جمهوری خلق چین، دو کشتی و ناوشکن راکه قرار است برای انجام رزمایش و اقدامات ضد دزدان دریایی حدود دو ماه در خلیج عدن حضور یابند را در این مأموریت همراهی می‌کند.

یو ژن گیانگ، جانشین فرمانده ارتش چین به روزنامه چاینا پست در مورد دلیل همراهی این زیردریایی هسته‌ای، گفت: نخست این‌که نگرانی‌های زیادی در مورد تجهیزات و تأسیسات وجود داشته و همچنین ما ضمن این‌که در آب‌های کاملاً ناآشنا حضور خواهیم داشت ممکن است با چالش‌های مختلفی روبه‌رو شویم که از لحاظ نظامی بسیار پیچیده هستند.

پس از اعلام این خبر، کارشناسان نظامی اظهار کرده‌اند که ارسال یک زیردریایی چینی به خلیج عدن آن هم در شرایط کنونی بحران یمن باعث بروز تنش با آمریکا و کشورهای منطقه به خصوص هند خواهد شد.

هند هم اکنون نیز نسبت به خرید هشت زیردریایی هسته‌ای چین توسط پاکستان احساس نگرانی می‌کند.

برخی از کارشناسان دیگر نیز معتقدند که این تصمیم چین کاملاً با اهداف استراتژیک و در جهت توسعه نفوذ چین در ‌آب‌های بین‌المللی است چرا که هم اکنون نفوذ هند در خلیج عدن بیشتر است.

نی لکسیونگ،‌ یکی از کارشناسان نظامی چین در این باره معتقد است برخی‌ها ممکن است بگویند که برای همراهی چند کشتی و ناوشکن، اعزام یک زیردریایی آن هم از نوع هسته‌ای لازم است اما این فرصت خوبی است که ارتش چین از دستیابی ناوگان اعزامی خود به اهدافش اطمینان حاصل کند.

او افزود: چین باید گام‌های مهمی را در آینده نزدیک در جهت دفاع از منافع خود در آب‌های بین‌المللی بردارد و اعزام ناوگان نظامی بیشتر و کارآمدتر لازمه دستیابی به این هدف است.

انتهای پیام

کد N806791