حبیب آقاجری: قانون شوراها نیاز به بازنگری دارد

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان با اشاره به نهم اردیبهشت، روز شوراها، گفت: با وجود تجربه چهار دوره از شوراها، ​ضروری است قانون مربوط به شرح وظایف این نهاد بازنگری شود.

حبیب آقاجری در گفت​وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: وظایفی که برای شوراها در قانون آمده است نیاز به بازنگری دارند تا ایرادهای مربوط به این قانون، شناسایی شوند و توانایی​های شورا را که در این قانون نیامده است به شرح وظایف آن اضافه کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس تجربه چند دوره شورا، اکنون نقاط ضعف و قوت کار شوراها مشخص است؛ بنابراین وضعیت مناسبی است که این بازنگری انجام شود.

وی گفت: علاوه بر توجه به موضوع قانون شرح وظایف اعضای شورا، لازم است در انتخابات شوراها کسانی کاندیدا شوند که توانایی انجام امور را بر اساس قانون شرح وظایف داشته باشند. همچنین بین تحصیلات و تجارب کاری آن تناسب وجود داشته باشد.

این نماینده مجلس افزود: به طور مثال فردی که در کمیسیون عمرانی قرار می​گیرد باید حداقل تحصیلات مرتبط با این حوزه را داشته باشد؛ چراکه اگر شخصی که هیچ تجربه‌ای در این کار نداشته باشد و مصوبه​ای یا قانونی در این رابطه وضع شود، ممکن است با مشکل روبرو شود.

وی اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم دیگری که باید به آن توجه شود، این است که اعضای شوراها باید به آن‌چه که در قانون وظایف و اختیارات‌شان آمده عمل و از دخالت در امور دیگر پرهیز کنند. اکنون متأسفانه عمده کار شوراها شده عزل و نصب شهرداران و نهایت کارشان این است که لایحه​ای از شهردار به شورا بیایید و آن​ها بررسی کنند که یا تصویب می​شود یا نمی​شود.

وی اظهار کرد: البته شوراهای شهر و روستا تاکنون تلاش​هایی داشته​اند و قوت​ها و ضعف​هایی در کارها مشاهده شده که لازم است این شرایط بررسی شود اما در مجموع عملکرد و خروجی کار شوراها، مناسب نبوده است.

انتهای پیام

کد N806745