رهبران دو قبرس به زودی دیدار می‌کنند

رهبر قبرس یونانی‌نشین دوم ماه مه (12 اردیبهشت) با رئیس‌جمهوری جدید قبرس ترک‌نشین با محوریت آغاز گفت‌وگوهای صلح دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس اعلام سخنگوی قبرس یونانی‌نشین، نیکوس آناستازیادس شنبه هفته آتی با مصطفی آکینجی، رهبری قبرس ترک‌نشین دیدار خواهد کرد و جامعه قبرس یونانی‌نشین قرار است «اقدامات یکجانبه اعتمادسازی» را در قبال قبرس ترک‌نشین اعلام کند.

مذاکرات صلح میان جوامع قبرس ترک و یونانی‌نشین اکتبر گذشته مسکوت ماند و نشست دوم مه اولین دیدار رهبران دو جامعه مخالف از سپتامبر 2014 است.

سخنگوی قبرس یونانی‌نشین گفت: رئیس‌جمهوری قبرس با آکینجی مذاکرات مفصلی داشته است و نهایتا توافق کردند که در دوم مه دیدار داشته باشند.

آکینجی که از چهره‌های میانه‌رو محسوب می‌شود، در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در 26 آوریل پیروز شد و وعده داد تا در راستای حل اختلافات دیرینه میان دو قبرس تلاش کند.

وی قرار است فردا پنجشنبه به عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد کند.

در همین حال رهبر قبرس ترک‌نشین اعلام کرد که گفت‌وگوی تلفنی کوتاهی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه داشته و برای انتخاب وی در انتخابات تبریک گفته است. این مکالمه در حالی انجام شد که دو طرف اخیراً وارد جنگ لفظی شده بودند که عمده دلیل آن روابط آتی قبرس ترک‌نشین با ترکیه بود.

انتهای پیام

کد N806567