دولت ایتالیا قانون جنجالی اصلاحات انتخاباتی را به پارلمان می‌فرستد

ایتالیا

دولت ایتالیا قانون انتخاباتی جدید را برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان می‌فرستد. اصلاحات موردنظر رنتزی از بن‌بست‌های سیاسی می‌کاهد و در نتیجه برگزاری انتخابات پیروزی مشخصی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این خبر از سوی ماریا النا باسچی، وزیر اصلاحات بنیادین ایتالیا در پارلمان اعلام شد اما گروه‌های اپوزیسیون با فریاد زدن دولت ماتئو رنتزی نخست‌وزیر ایتالیا را به تلاش برای غصب قدرت متهم کردند.

انجام اصلاحاتی در قوانین انتخاباتی یکی از اولویت‌های اصلی دولت رنتزی معرفی شده است و هدفش تشکیل دولت‌های باثبات است.

رنتزی با اعلام قانون انتخاباتی جدید دوباره تهدید کرده است که اگر مخالفان به اصلاحات موردنظر رای ندهند، قانون جدید رای اعتماد نگیرد، انتخابات جدید برگزار خواهد شد.

رای‌گیری در پارلمان ایتالیا هفته آتی انجام خواهد شد اما اعلام آن نیز در سنا موجب شد که قانونگذاران اپوزیسیون وی را به تلاش برای غصب قدرت متهم کنند چراکه براساس قانون جدید، حزبی که بیشترین رای را در پارلمان کسب کند، نه‌ تنها پیروز قاطع انتخابات است بلکه می‌تواند کسب اکثریت پارلمانی را تضمین کند. رنتزی جوان با رد اتهامات اپوزیسیون، می‌گوید که ایتالیا باید به سمت چیزی شبیه سیستم‌های دو حزبی حرکت کند که در بسیاری از کشورها برقرار است و پس از آن با چندین دهه بی‌ثباتی مزمن سیاسی خداحافظی کند.

قانون مذکور در صورتی که تصویب شود، از 2016 اجرایی می‌شود.

انتهای پیام

کد N806426