دیدار اوباما و آبه در واشنگتن/ چالش‌ها در مسیر اجرای توافق‌نامه آسیا- اقیانوسیه

رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن در کنفرانس خبری مشترکی به چالش‌های داخلی پیش رو در زمینه توافق‌نامه آسیا- اقیانوسیه اذعان کرده اما اعلام کردند که پیشرفت‌هایی نیز در این زمینه حاصل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به چالش پیش رو برای به دست آوردن حمایت کنگره آمریکا از این توافق تجاری بزرگ اذعان کرد که اساس برنامه دور دوم ریاست جمهوری‌اش محسوب می‌شود.

اوباما و آبه با پافشاری‌های داخلی در زمینه تجارت مواجه هستند که نه تنها مساله مورد اختلاف میان ژاپن و آمریکا است بلکه توانایی اوباما را نیز برای به دست آوردن حمایت از توافق نامه وسیع 12 "همکاری آسیا-اقیانوسیه" دچار مشکل کرده است.

ژاپن و آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصادهای جهان در چنین مذاکراتی می‌توانند با حل اختلافاتشان راه را برای این توافق تجاری وسیع هموار کنند.

اوباما در این کنفرانس خبری مشترک گفت: می‌دانم که سیاست‌های پیرامون تجارت می‌تواند در هر دو کشور سخت و دشوار باشند.

اگرچه انتظار نمی‌رود این سفر آبه به کاخ سفید منجر به یک پیروزی تجاری شود، اما باعث توافقاتی در حوزه‌های دیگر به ویژه در تغییرات خط مشی‌های دفاعی آمریکا ژاپن خواهد شد؛ حوزه‌ای که هر دو کشور زمینه مشترک بیشتری در آن دارند.

این قوانین جدید توانایی نظامی ژاپن را در بحبوحه افزایش قدرت چین در مناطق مورد مناقشه در دریاهای چین جنوبی و چین شرقی تقویت می‌کند.

اوباما درباره موانع تجاری در خصوص خودروها که یکی از اصلی‌ترین مسائل مورد اختلاف در مذاکرات تجاری آمریکا و ژاپن محسوب می‌شود گفت: خودروهای ژاپنی بسیاری در آمریکا وجود دارند و می‌خواهد شاهد حضور خودروهای آمریکایی بیشتر در ژاپن نیزباشم.

آبه نیز در این کنفرانس خبری مشترک گفت: بسیار مشتاقم تا شاهد نتیجه‌ نهایی در خصوص این توافق نامه همکاری باشم. ما از این حقیقت که پیشرفت چشمگیری در خصوص موانع تجاری حاصل شده، بسیار استقبال می‌کنیم.

پیش از نهایی شدن این توافق تجاری، اوباما باید تاییدیه کنگره را به دست آورد که با توجه به مخالفت‌های اتحادیه‌های کارگری و لیبرال ها که می‌ترسند این توافق باعث از بین رفتن مشاغل آمریکایی شود، کار اوباما بسیار دشوار خواهد بود.

اوباما گفت: می‌دانم که آبه کاملا متعهد رسیدن به این توافق است و مطمئنم که ما پیروز خواهیم شد.

وی افزود: آمریکا چین را به عنوان یک بازار پررونق بالقوه و شریک اقدامات توسعه‌ای برون مرزی خود می‌داند. در سال‌های اخیر صدها میلیون‌ چینی از فقر نجات یافته‌اند اما تنش های جدی نیز در خصوص ادعاهای دریایی چین وجود دارد.

انتهای پیام

کد N806256