یک استاد حوزه:

امام جواد(ع)، در علم و روشنگری سرآمد بود

امام محمدتقي ع

یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به تربیت شاگردان بسیار توسط امام محمدتقی (ع) گفت: امام جواد(ع)، علاوه بر جود و کرم، در علم و روشنگری نیز سرآمد بود.

یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به تربیت شاگردان بسیار توسط امام محمدتقی (ع) گفت: امام جواد(ع)، علاوه بر جود و کرم، در علم و روشنگری نیز سرآمد بود.

آیت‌الله حسن ممدوحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با اشاره به ویژگی و فضایل اخلاقی امام جواد(ع) افزود: امام محمدتقی معروف به جواد الائمه (ع)، امام نهم شیعیان است که نام اصلی این امام همام محمد معروف به جواد و تقی است.

وی ادامه داد: این امام همام در سن کودکی پس از شهادت امام رضا(ع)، پدر بزرگوارشان به مقام امامت رسید و ایشان در دورانی که فرقه‌های مختلف اسلامی و غیر اسلامی جولان می‌دادند به روشنگری می‌پرداخت.

ممدوحی در مورد فعالیت‌های علمی امام جواد(ع) نیز گفت: ایشان با وجود سنی کم، در مباحث علمی حضور داشت همچنین با گسترش احکام اسلامی شاگردان بی شماری را تربیت کرد و در حقیقت امام جواد(ع) علاوه بر جود و کرم، در علم و دانش و روشنگری نیز سرآمد بود.

وی ادامه داد: امام جواد(ع) در دوران 17 سال امامت خود بسیاری از حقایق اسلام را توسعه بخشید و فرهنگ اسلامی را ترویج کرد و وجود این امام همام در روشنگری موجب شد خلیفه عباسی از حضرت جواد (ع) دعوت کند تا با سفر از مدینه به بغداد بدلیل نگرانی از انتقال خلافت از بنی عباس به علویان امام را به شهادت برساند.

وی مباحثات علمی امام را مورد توجه قرار داد و گفت: ایشان با علمای فرقه‌ها و مذاهب مختلف نیز بحث می‌کرد که همه از دانش، آگاهی و علمش متحیر می‌شدند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان یادآور شد: امام محمد تقی (ع) جوان‌ترین امام شیعیان است و در پرهیزگاری و بخشندگی شهرت داشت و امروز حرم ایشان از کرامات خاصی برخوردار است و در کاظمین چون نگینی درخشان است.

انتهای پیام

کد N806040