۰
جهانگیری تاکید کرد

استفاده از شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی کشور

  • ۲۰بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

معاون اول رییس جمهور برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای طرحهای پراهمیت در بخش کشاورزی از جمله تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان‌های گیلان، مازندران و گلستان را مثبت و پربازده ارزیابی و از اهتمام این وزارتخانه برای اجرای اینگونه طرح ها قدردانی کرد.

به گزارش گرروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی طرح های کلیدی و مهم بخش کشاورزی، با تاکید بر اینکه در راستای پی گیری و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، دولت اهتمام دارد طرح های پراهمیت و اثرگذار کشور در بخش‌های مختلف را در یک دوره مشخص به اجرا برساند، اظهار داشت: اجرای این طرح ها نباید متوقف شود و لازم است ضمن رفع موانع پیش رو، روند اجرایی این پروژه ها تسریع گردد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به شرایط اقلیمی کشور و مشکلات ناشی از خشکسالی و محدودیت در منابع آب، ضرورت مدیریت مصرف آب و توسعه سامانه های نوین آبیاری را مورد تاکید قرار داد و گفت: خشکسالی در کشور، استفاده از شیوه های نوین آبیاری و مدیریت مصرف منابع آب را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

در این جلسه که رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، مشاور اقتصادی رییس جمهور و معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیزحضور داشتند، وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از طرح های کلیدی و مهم بخش کشاورزی و نیز مشکلات و موانع بر سر راه اجرای این طرح ها ارائه کرد و توضیحاتی در خصوص جزئیات طرح ها، منابع مالی مورد نیاز و توان اجرایی این وزارتخانه بیان کرد.

مهندس حجتی با بیان اینکه تراز بخش کشاورزی از منفی 8 میلیارد دلار به منفی 5.5 میلیارد دلار در سال گذشته کاهش داشته، افزایش میزان تولید و صادرات محصولات کشاورزی و نیز کاهش قیمت محصولات وارداتی را از علل این امر دانست.

وی همچنین با اشاره به افزایش ذخایر محصولات راهبردی کشاورزی در کشور اظهار داشت: با توزیع بذر های مقاوم و افزایش عملکرد و بهره وری، اغلب محصولات کشاورزی بدون افزایش سطح زیر کشت، در اسفند ماه سال 93 نسبت به سال 92، هم از نظر میزان تولید و هم از لحاظ ذخیره سازی با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه ریزی های این وزارتخانه برای بکارگیری دو روش جدید در آبیاری، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور آبیاری زیرسطحی و آبیاری قطره‌ای در زراعت اجرا شده که این روشها مصرف آب را به شدت کاهش و میزان تولید محصولات را افزایش می دهد.

حجتی در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح زیر کشت بردن 550 هزار هکتار از اراضی استانهای خوزستان و ایلام پرداخت و در خصوص پیشرفت این طرح ها و انعقاد قرارداد با پیمانکاران توضیحاتی داد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به برنامه های این وزارتخانه برای اجرای طرح های آبخیزداری در سطح کشور گفت: در تمام دنیا امروز از این روش استفاده می شود و به جای سد سازی به این اقدام رو آورده اند و وزارت جهاد کشاورزی نیز با آگاهی از استقبال و مشارکت مردمی در نظر دارد طرح آبخیزداری را در کشور توسعه دهد لذا یک طرح 11 میلیون هکتاری برای این کار درنظر گرفته شده است.

تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استانهای گیلان، مازندران و گلستان از دیگر پروژه‌های پراهمیتی بود که وزیر جهاد کشاورزی بر آن تاکید کرد و گفت: در این طرح قرار است در اراضی شالیزاری، کلیه عملیات تجهیز و نوسازی شامل مطالعات اجتماعی، نقشه برداری، طراحی، قطعه بندی، تسطیح و یکپارچه سازی اراضی، ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی داخل مزرعه با هدف افزایش راندمان آبیاری و بهبود مدیریت مصرف آب انجام شود.

وی افزایش فرصت های شغلی مولد در بخش کشاورزی ، بالابردن درآمد کشاورزان و ارتقاء سطح رفاه آنان را از دیگر مزایای این طرح دانست و تاکید کرد: برای تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح، علاوه بر منابع اختصاص یافته در بودجه وزارت کشاورزی، به دنبال استفاده از فاینانس هستیم .

حجتی همچنین از توسعه و تکمیل محیط‌های کنترل شده کشاورزی (گلخانه) در سطح کشور بعنوان یکی دیگر از برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی یاد کرد و افزود: با اجرای این طرح در کشت برخی محصولات نظیر خیار، بادمجان، فلفل و گوجه فرهنگی، علاوه بر بهبود کیفی محصولات تولیدی ، میزان مصرف آب تا 92 درصد کاهش یافته و در ایجاد فرصت های شغلی نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت.

احیای جنگل های کشور، توسعه آبزی پروری (پرورش ماهی در قفس)، اجرای طرح های تولید محصولات راهبردی کشاورزی و توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از دیگر طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی بود که مهندس حجتی به ارائه گزارش و توضیح در این خصوص پرداخت.

در ادامه این نشست پس از معرفی طرح‌ها و بیان جزئیات از سوی وزیر جهاد کشاورزی، پیشنهادات و نظرات مختلف ازسوی حاضرین در جلسه پیرامون طرح های مهم بخش کشاورزی ارائه شد و درخصوص راهکارهای تامین مالی و رفع موانع پیش روی اجرای این طرح ها تصمیم گیری شد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.