هاشمی رفسنجانی: سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آسیای میانه است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام, هاشمي رفسنجاني

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: یکی از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی را گسترش روابط با کشورهای آسیای میانه دانست و گفت: در طول تاریخ چند ساله این کشورها، یعنی از زمان استقلال تاکنون این اشتیاق را در مردم کشورهای آسیای میانه هم دیدیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار سفیر ازبکستان در جمهوری اسلامی، استقلال کشورهای آسیای میانه را فرصتی مناسب برای ترمیم عقب ماندگی‌های تاریخی دانست و گفت: اشتیاق مردم کشورهای آن منطقه برای استقلال و جشن‌های ملی پس از آن بسیار معنادار بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان خاطراتی از سفرهای خود به کشورهای آسیای میانه و به ویژه ازبکستان، خاطر نشان کرد: در بازدیدهایی که با رئیس‌جمهور شما از جاهای مختلف داشتیم، ظرفیت ازبکستان برای انجام طرح‌های سازندگی را گسترده دیده بودیم.

هاشمی رفسنجانی درباره کشورهای آسیای میانه نیز اظهار کرد: با توجه به شرایط بین‌المللی، امنیت سیاسی و اجتماعی منطقه شما خوب است و امیدواریم دامنه اتفاقات اوکراین به مناطق همجوار گسترش نیابد.

وی در خصوص روابط دو کشور و زمینه‌های مستعد گسترش همکاری‌ها، خاطر نشان کرد: فرهنگ مشترک بهترین ظرفیت برای گسترش روابط است که امیدواریم مسؤولان مربوطه در بخش‌های مختلف از این ظرفیت استفاده کنند.

هاشمی رفسنجانی، یکی از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی را گسترش روابط با کشورهای آسیای میانه دانست و گفت: در طول تاریخ چند ساله این کشورها، یعنی از زمان استقلال تاکنون این اشتیاق را در مردم کشورهای آسیای میانه هم دیدیم.

بر اساس این گزارش الهام اکرم‌اف، سفیر ازبکستان نیز در این دیدار با یادآوری حمایت ایران از استقلال ازبکستان و تشکر از مردم و مسؤولان جمهوری اسلامی، گزارشی از فراز و فرود روابط دو کشور در سال‌های گذشته ارائه کرد و گفت: مردم و مسؤولان ازبکستان تمایل زیادی به گسترش روابط با کشورهای همسایه به ویژه ایران دارند.

سفیر ازبکستان با اعلام این خبر که «امسال در ازبکستان سال بزرگ سالان است»، به برنامه‌های دولت برای این قشر از مردم اشاره و خاطر نشان کرد: قرار است از کسانی که 60 سال به بالا دارند، در هر جا که هستند، از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و پزشکی حمایت شود.

وی درباره سیاست ازبکستان در خصوص اتفاقات اوکراین گفت: بر حلّ مسایل در مذاکرات تأکید داریم.

الهام اکرم‌اف گفت: خوشحالم که پس از 15 سال حضور در تهران، در آغاز و پایان مأموریت با شما دیدار می‌کنم که سفارش اکید مسؤولان عالی کشور متبوع من است.
کد N805625