فتح‌الله گولن از نخست‌وزیر ترکیه شکایت کرد

وکلای فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار مستقر در آمریکا اعلام کردند که موکلشان از نخست‌وزیر ترکیه به دلیل اتهام‌زنی شکایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، تیم دفاعی گولن در بیانیه‌ای اعلام کرد که علیه احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه دادخواست مدنی صادر کرده و از او خواسته شده تا ادعاهایش را علیه گولن ثابت کند. آنها همچنین یک شکایت کیفری از نخست‌وزیر ترکیه کرده‌اند که در دفتر دادستانی آنکارا ثبت شده و علت آن تهمت‌زدن است.

احمد داوود اوغلو در جریان تبلیغات انتخاباتی روز یکشنبه مدعی شد که قضات کشورش از پنسیلوانیا که محل سکونت فتح‌الله گولن است، دستور می‌گیرند. وی گفت: "ما صدای ضبط شده آنها را داریم. به قضات گفته شده تا برخی از زندانیان از جمله رئیس پلیس سابق و یک روزنامه‌نگار را آزاد کنند."

معمولا زمانی که داوود اوغلو می‌خواهد به روحانی در تبعید ترکیه اشاره کند، از واژه "پنسیلوانیا" استفاده می‌کند و به نوعی بر رابطه گولن با ایالات متحده آمریکا تاکید دارد. اتهام‌زنی اخیر زمانی آغاز شد که دادگاهی در استانبول عصر شنبه حکم آزادی هدایت کاراجا، روزنامه‌نگار را به همراه 63 افسر پلیس دیگر صادر کرد. افسران مذکور چندین ماه بود که بدون مدرک بازداشت شده و منتظر تشکیل دادگاه بودند. با وجود صدور حکم آزادی، دادستان‌های عمومی آن را اجرا نکردند که این اقدام در تاریخ ترکیه بی‌سابقه محسوب می‌شود.

در پی این کارشکنی، قضات ترکیه به شدت اعتراض کردند و آن را مداخله آشکار دولت در تصمیمات سیاسی و ضربه‌ای به اصول اجرای قوانین در ترکیه خواندند. نخست‌وزیر ترکیه مدعی بود که قضات استانبول برای آزادی مظنونان مستقیما از گولن دستور گرفته بودند.

وکلای گولن می‌گویند که با این شکایت، داوود اوغلو این فرصت را پیدا می‌کند که ادعاهای خود را ثابت کند. این اولین بار نیست که چهره‌های دولتی مدعی دست‌داشتن گولن در تحولات ترکیه می‌شوند و طی دو سال گذشته هم هیچگونه مدرکی در اثبات آن ارائه نشده است.

انتهای پیام

کد N805448