از سوی قره‌شیخلو انجام شد

جمع‌بندی فعالیت‌های سال گذشته دارالقرآن و برنامه‌های سال 94

قرآن کريم,سازمان دارالقران

رئیس سازمان دارالقرآن کریم در نشستی خبری به جمع‌بندی فعالیت‌های این سازمان در سال 93 و اعلام برنامه‌های جدید برای سال 94 پرداخت.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم در نشستی خبری به جمع‌بندی فعالیت‌های این سازمان در سال 93 و اعلام برنامه‌های جدید برای سال 94 پرداخت.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی قره‌شیخلو اظهار کرد: ما در سال 93 چند رویداد کلی داشتیم. اولین رویداد تغییر تشکیلات قرآنی در استان‌ها بود که از سطح کارشناسی و مسئول به اداره امور برنامه‌ریزی قرآن ارتقا پیدا کرد که این ارتقا سبب می‌شود کیفیت مسائل قرآنی بالاتر برود. چون در تمام مراکز دارالقرآن یک کارشناس امور قرآنی است. در کل 550 کارشناس داریم که با ارتقاء این سازمان 60 درصد آنها جذب شده‌اند و امیدواریم برای مابقی نیز مجوز بگیریم.

وی ادامه داد: تشکیل شورای سیاست‌گذاری توسعه فعالیت‌های قرآنی در دستگاه‌های کشور یکی دیگر از فعالیت‌های ما در سال 93 بود. با توجه به این‌که سومین دوره مسابقات تسنیم را برگزار کردیم یکی از دستاوردهای این مسابقه تشکیل همین شورا بود که هدف از تشکیل آن پیگیری مسائل قرآنی در سازمان‌هاست و مسابقات تسنیم برای کارکنان، خانواده‌ها و کل افرادی که در سازمان‌های قرآنی هستند برگزار می‌شود و تاکنون از تشکیل شورای سیاست‌ گذاری توسعه دو جلسه برگزار کرده‌ایم و بنا داریم هر ماه هم این جلسات را تشکیل بدهیم.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم با اشاره به یکی دیگر از برنامه‌ها و کارکردهای این سازمان در سال 93، گفت: تشکیل هیأت رسیدگی به موسسات فرهنگی قرآن و عترت یکی دیگر از فعالیت‌ها بود که در این راستا سازمان تبلیغات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهایی را انجام داده بودند. ما در واقع مجموعه بحث‌های کارشناسی را جمع‌بندی کرده و مصوبه را به دو سازمان ابلاغ کردیم و این هیأت رسیدگی، 9 عضو دارد.

قره شیخلو تصریح کرد: یکی دیگر از فعالیت‌های ما صدور مجوز برای متقاضیان است که این هیأت تمام فعالیت‌های سازمان ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی را برای صدور مجوز یکی کرد. ان‌شاءالله با همدلی و همزبانی که مقام معظم رهبری بری امسال انتخاب کرده ما بتوانیم شاهد یک نمونه‌ای از تعالی و همکاری را در موسسات قرآنی داشته باشیم.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات سازمان دارالقرآن در سال 93 انتقال این سازمان به ساختمان جدید بود که حدود 4 سال درگیر ساخت این ساختمان بودیم و امیدواریم از این فضا بتوانیم برای درک مفاهیم قرآنی و آموزشی استفاده کنیم. این امکانات قرآنی در اختیار تمام جامعه قرآنی است و همه می‌توانند از آن بهره ببرند.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم افزود: ما برای برنامه‌های سال 93 از دو محل جذب اعتبار داشتیم. یکی سازمان تبلیغات اسلامی که از اعتبارات آن 60 درصد محقق شد و دیگری شورای توسعه فرهنگ قرآنی است که 45 درصد از اعتبارات هم از این شورا دریافت کردیم و بر اساس این اعتبارات در حوزه آموزش گام‌هایی را برداشتیم و هشت محور اساسی را در فعالیت‌های خود در دستورکار قرار دادیم.

فعالیت‌های آموزشی دارالقرآن در سال 93

قره شیخلو افزود: بر اساس بودجه‌های دریافتی هشت محور فعالیت داشتیم. اولین محور ما کلاس‌های آموزشی صحیح خوانی قرآن کریم است که 2219 در این طرح شرکت کردند و سازمان در طرح‌های حمایتی هم شرکت کرد که از حدود 3807 طرح حمایت کرد. همچنین در حوزه‌های آموزش عمومی و تخصصی حفظ قرآن کریم 67 هزار و 610 نفر شرکت کردند.

وی ادامه داد: برگزاری دوره‌های تخصصی مهارت‌های زندگی قرآنی از جمله فعالیت‌های آموزشی در سال 93 بود که 400 نفر در این طرح شرکت کردند. همچنین دوره‌های تخصصی ویژه اقشار خاص مثل استعدادهای درخشان را با 297 شرکت کننده داشتیم. همچنین در سال گذشته کاری به صورت کشوری انجام شد و آن بحث ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به داوران قرآن کریم بود که در حدود 700 نفر در کل کشور در این طرح شرکت کردند، 425 خواهر و 275 برادر در طرح تخصصی اعطای مدرک به داوران شرکت کردند.

وی افزود: همچنین 574 آزمون برگزار شد که در مرحله اول 250 نفر قبول شدند و در آزمون پایانی 55 نفر موفق به کسب مدرک در این آزمون‌ها شدند. این آزمون‌ها در رشته حفظ، لحن و صوت بود که در حوزه حفظ 24 نفر، در حوزه لحن 4 نفر و در حوزه صوت 27 نفر موفق به کسب مدرک شدند. همچنین به 95 نفر هم فرصت شرکت در ‌آزمون‌های مجدد را دادیم.

قره‌شیخلو ادامه داد: با این کاری که ما انجام دادیم مشخص شد که برخی از داوران قرآن آنگونه که باید صلاحیت ندارند و ما در این راستا از سازمان اوقاف و امور خیریه خواستیم که در طرح تخصصی اعطای مدرک به داوران به ما کمک کنند و ما آماده ارائه اطلاعاتی هستیم که می‌تواند برای آنها دستاوردهای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

برنامه‌های سازمان دارالقرآن در مراسم اعتکاف

رئیس سازمان دارالقرآن در ادامه با اشاره به یکی دیگر از فعالیت‌های این سازمان در سال 93 که در مراسم اعتکاف طرح‌های ویژه‌ای را ارائه داده‌اند، گفت: یکی از طرح‌های ما طرح قرآن در اعتکاف بود. ما در سال گذشته از تمامی مربیان قرآنی خواستیم که در طرح اعتکاف شرکت کنند و در این سه روز آموزش نماز، تلاوت و ختم قرآن را تا جایی که میسر است داشته باشند و 115 هزار نفر در این طرح شرکت کرده‌اند و دستاوردهای بسیار زیادی را به همراه داشت که از جمله آنها تصحیح قرائت نماز خیلی از شرکت کنندگان در اعتکاف بود.

فعالیت‌های سازمان دارالقرآن در حوزه پژوهشی سال 93

قره شیخلو در ادامه با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی سازمان در سال 93، گفت: ما در طرح‌های پژوهشی از گروه‌های مختلفی دعوت کردیم و در کل 540 نفر ساعت ما در خدمت کارشناسان بخش پژوهشی بودیم. در حوزه تولید محصولات قرآنی سال گذشته بسیار زیاد بود که 9 جلد کتاب با رویکرد آموزشی بین اقشار مختلف توزیع کردیم. از جمله آنها وقف و ابتدا قرآن در روایات اهل بیت (ع) و... بود. همچنین 5 شماره نشریه بصائر در سال 93 داشتیم و در حوزه فعالیت‌های تبلیغی و تدریجی 7 دوره مسابقه تفسیر را تحت عنوان نورالهدی برگزار کردیم که 9341 نفر در این طرح شرکت کردند.

وی ادامه داد: اگر این برنامه سه سال دیگر اجرا شود یک دوره تفسیر کل قرآن کریم را به مسابقه گذاشته‌ایم و در این طرح 367 نفر برنده شدند که جوایز نفیسی هم به آنها اعطا شد. همچنین دومین دوره مسابقه قرآنی تلاوت را داشتیم با یک رویکرد جدید و 4 هزار و 845 نفر در مرحله استانی و کشوری در این طرح شرکت کردند.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم خاطرنشان کرد: نهمین مراسم تکریم چهره‌های قرآنی را در سال 93 داشتیم که 36 نفر مورد تجلیل واقع شدند. همچنین نهمین دوره طرح ملی ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حفاظ را برگزار کردیم و 7 هزارو 409 نفر در این طرح شرکت کردند و 142 هزار نفر توانستند مدرک تخصصی دریافت کنند. از این تعداد شرکت کننده 172 نفر پنج جزء، ‌300 نفر 10 جزء، 123 نفر 20 جزء و 447 نفر در طرح حفظ کلی قرآن کریم شرکت کردند.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان دارالقرآن حمایت از اجرای مراسماتی بود که در قالب‌های مختلف به مسائل قرآنی ربط پیدا می‌کرد و در سال گذشته از 3156 مراسم حمایت کردیم. 1349 مراسم کرسی تلاو ت برگزار شد. 375 مراسم جزء خوانی در ماه رمضان، 732 برنامه محفل انس با قرآن کریم، 1400 برنامه قرآنی را هم در ایام دهه فجر داشتیم که حجم قابل توجهی از برنامه‌های دهه فجر تبلیغی و ترویجی بود. هفت نشست تخصصی در نمایشگاه قرآن برگزار شد و 28 برنامه اذان گاهی، 18 برنامه محفل انس با قرآن کریم که در این برنامه به معرفی خانواده‌های موفق قرآنی پرداختیم و در سه شب مراسم احیا هم برنامه‌های ویژه‌ای داشتیم.

فعالیت‌های حمایتی و نظارتی دارالقرآن در سال 93

قره شیخلو یادآور شد: از جمله برنامه‌های فعالیتی سازمان بازدید از 31 استان بود که از فعالیت‌های قرآنی استان‌ها بازدید داشتیم و این بازدید برای رفع اشکالات بسیار مفید بود. همچنین از تشکل‌های قرآنی در قالب اتحادیه و موسسات تشکیلات قرآنی که حدود 6 هزار موسسه و خانه قرانی در شهر و روستا داریم و زیر نظر سازمان تبلیغات است و ما هم در سال 93 از 300 طرح قرآنی حمایت کردیم. در حوزه نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم هم که بسیار مهم بود در سال 93 فعالیت‌هایی داشتیم ولی در سال 94 جشن سی امین سالگرد تأسیس دفتر نظارت بر دفتر چاپ و نشر قرآن کریم را خواهیم داشت چراکه این حوزه خدمات بسیار ارزنده‌ای انجام داده است.

ادامه دارد...

کد N805264