شمخانی در دانشگاه علامه:

مرتبط کردن حل مشکلات به مذاکرات هسته ای اقتصاد را آسیب‌پذیر میکند

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایجاد انتظار و توقع بیش از اندازه برای حل مشکلات اقتصادی کشور و مرتبط نمودن آن با مذاکرات هسته ای را موجب آسیب پذیر شدن اقتصاد کشور دانست

به گزارش خبرگزاری مهر، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز در آستانه روز ملی خلیج فارس با حضور در دانشگاه علامه طباطبایی درنشستی تحت عنوان دولت، ملت ؛ آینده مشترک که با حضور دانشجویان و اساتید این دانشگاه برگزار شد سخنرانی کرد.

شمخانی با تشکر از توجه و پیگیری دانشجویان به مطالبه مقام معظم رهبری به منظور ایجاد هم دلی و هم زبانی میان دولت و ملت "آینده مشترک" را اصلی ترین عامل در ایجاد همگرایی و وحدت دانست و افزود؛ انتظار از دانشگاه این است که در این مسیر ضمن  تولید ادبیات جدید، فرآیند گفتمان سازی و تبیین قواعد علمی را محقق نماید.

علی شمخانی خاطر نشان ساخت درفرآیند "وحدت دولت و ملت" بدون شک باید نگاه ملی به سمت احصاء و تقویت عناصر وحدت بخش و تکرار تجربیات موفق در تولید و توسعه مولفه های وحدت آفرین باشد.

وی گفت: اصلی ترین عناصر وحدت بخش در سطح ملی، اسلام، ایران، انقلاب اسلامی، ولایت، استقلال و عزت ملی، دشمن شناسی، دستآوردهای ملی، مفاخر و اسطوره های دینی و ملی و ارزشهای سرزمینی ایران همانند روز ملی خلیج فارس هستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی دفاع مقدس را عالی ترین تجربه تاریخی ملت ایران در حوزه هم دلی و هم زبانی میان دولت و ملت برشمرد و تاکید کرد؛ ابعاد مختلف این ظرفیت وحدت آفرین باید بیش از گذشته در مجامع دانشگاهی مورد واکاوی قرار گرفته و از این تجربه موفق و کم نظیر در تاریخ کشور  الگوسازی شود.

شمخانی مطالبه گری، روحیه جستجوگری و آزاد اندیشی دانشجویان را سرمایه ای ارزشمند دانست و خاطر نشان ساخت، ارزش و اهمیت دادن به دستاوردهای هسته ای و احساس دغدغه داشتن برای صیانت از این صنعت و دانش و در مقابل مطرح شدن علل بی اعتمادی ایران به طرف مقابل و دلایل دشمنی آن ها با پیشرفت های ما در فضای دانشگاهی بیش از هرجای دیگری قابل مشاهده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ایجاد انتظار و توقع بیش از اندازه برای حل مشکلات اقتصادی کشور و مرتبط نمودن آن با مذاکرات هسته ای را موجب آسیب پذیر شدن اقتصاد کشور دانست و افزود؛ پیشرفت و اصلاح ساختاری در ایران از طریق تقویت ساخت درونی کشور، حضور موثر مردم و اقتصاد مقاومتی میسر خواهد شد.

وی افزود؛ ابعاد گسترده موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در منطقه را به موضوع قدرت گفتمانی و منطق قابل قبول انقلاب اسلامی مرتبط دانست و افزود؛ قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران موجب گردیده است کشورما در سطح بین الملل به عنوان موفق ترین کشور در مقابله و مهار تروریسم شناخته شود.

شمخانی گفت متاسفانه عدم توجه برخی کشورهای غربی و همپیمانان منطقه ای آن ها به توصیه های جمهوری اسلامی موجب شکل گیری و توسعه گروه های تروریستی و وارد شدن لطمات سنگین مادی و انسانی به کشورهای منطقه گردید.

علی شمخانی با مقایسه عملکرد ایران با ائتلاف ادعایی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا تصریح کرد؛ برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای با صرف بیشترین هزینه و امکانات به حمایت از گروه های تروریستی پرداختند و اکنون نیز باید هزینه های سنگینی را برای مهار خطر آن ها متحمل شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد عربستان سعودی با زیرپا گذاشتن تمام قواعد حقوق بین الملل و کنوانسیون های بین المللی و عبور از مرزهای اخلاقی و اسلامی تهاجم به یمن را آغاز کرد اما به اهداف خود دست نخواهد یافت، زیرا منجر به تقویت وحدت گروه های مختلف و مردم یمن گردید به گونه ای که جبهه متحدی را در مقابل خود تشکیل داد که نتیجه آن شکست متجاوزان خواهد بود.

در پایان این سخنرانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به سوالات برخی از دانشجویان پاسخ گفت.