دیربرس، جایزه شجاعت دریافت کن!

نویسنده کتاب موهن "آیات شیطانی" تصمیم شش نویسنده برجسته‌ جهانی را که جشن ادبی به افتخار مجله فرانسوی "شارلی ابدو" را در نیویورک بایکوت کردند، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تلگراف، سلمان رشدی، نویسنده کتاب موهن "آیات شیطانی" این نویسندگان از جمله "پیتر کری"، "مایکل اونداجی" و "تژو کول" را به عنوان "شش بزدل بی‌شخصیت" توصیف کرده و گفت، تصمیم آن‌ها تنها تهدید و ارعاب را ترغیب می‌کند!

هفت ژانویه سال جاری میلادی دو برادر افراطی به دفاتر مجله فرانسوی "شارلی ابدو" حمله کرده و جان 12 تن را گرفتند.

قرار است در تاریخ پنجم مه طی مراسمی در نیویورک به میزبانی "انجمن قلم آمریکا"، "ژرار بیار"، سردبیر مجله طنز شارلی ابدو و "ژان باتیست توره"، مقاله نویس که به خاطر دیر رسیدن به سر کار خود از این حمله جان سالم به در بردند، جایزه "آزادی بیان و شجاعت" دریافت کنند!

اما این تصمیم باعث ایجاد اختلاف میان برخی از بزرگترین نویسندگان جهان شده است، از جمله شش نویسنده ذکر شده که "راشل کوشنر"، "فرانسین پروز" و "تی سلازی" نیز شامل آن هستند به انجمن قلم آمریکا اطلاع دادند که در این مراسم شرکت نمی‌کنند.

"سوزان نوسل،" مدیر اجرایی انجمن قلم آمریکا گفت: آن‌ها در تماس با ما گفتند که از شرکت در این مراسم احساس راحتی نمی‌کنند.

پیتر کری به روزنامه نیویرک تایمز گفت: این جایزه فراتر از نقش انجمن قلم آمریکا برای حفاظت از نویسندگان در برابر سرکوب دولتی است.

وی افزود: یک جنایت وحشتناک رخ داده اما آیا این مساله ربطی به آزادی بیان دارد؟ انجمن قلم آمریکا چشم‌های خود را بر روی خودپسندی فرهنگی ملت فرانسه که وظیفه اخلاقی خود را نسبت به بخش‌های بزرگ و ضعیف جامعه نادیده می‌گیرد، بسته است.

این اظهارات منعکس کننده اتهامات وارد شده به مجله "شارلی ابدو" در خصوص "اقدامات تحریک آمیز نژاد پرستانه و اسلام هراسانه" است.

انتهای پیام

کد N805233