بلر: افراط‌گرایی سمی است که بیانگر اسلام نیست

نخست‌وزیر سابق انگلیس گفته است بنیادگرایی افراطی "سمی است که در دین اسلام گسترش یافته" و باید ریشه‌کن شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از راشاتودی، تونی بلر، نخست‌وزیر سابق انگلیس در گفت‌وگو با برنامه‌ای رادیویی در این باره گفت، بنیادگرایی افراطی سمی است که در دین اسلام گسترش یافته اما بیانگر اسلام نیست با این وجود، درون این دین شکل گرفته است و باعث تحریک افراطیونی است که در جامعه انشقاق ایجاد می‌کنند.

بلر درباره این بنیادگرایی افراطی ادامه داد: این افراط‌گرایی از ذات اسلام نشأت نمی‌گیرد بلکه امری خلق شده است و باید ریشه‌کن شود.

وی از کشورهای غربی خواست تا برای مبارزه با رشد تهدید بنیادگرایی آماده و بسیج شوند.

نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه در ادامه سخنانش اظهار کرد: ما نیاز داریم تا اطمینان یابیم جوانانی که در بسیاری از کشورها با رویکردهای متعصبانه تحت آموزش قرار گرفته‌اند در جهت شکیبایی و احترام به مردم با عقاید متفاوت آموزش بینند.

وی ادامه داد: اگر اجازه دهیم این بنیادگرایی و افراط‌گرایی ادامه یابد، در پایان، افراط‌گرایان به این باور خود که از این طریق می‌توانند به خواسته خود برسند، ادامه خواهند داد. ما نیاز داریم تا حمایت‌های گسترده‌ای را در هر جایی که نوعی از تروریسم و افراط‌گرایی در حال وقوع است، شکل دهیم تا مطمئن شویم این نوع رویکرد شکست داده شده است.

در همین حال هفته گذشته بلر در گفت‌وگو با خبرگزاری بلومبرگ در لندن اظهار کرده بود، مقابله با افراط‌گرایی باید مهم‌ترین اولویت در چارچوب سیاسی غرب باشد. وی هشدار داده بود که غرب نمی‌تواند گوشه‌ای بایستد و همزمان با تداوم درگیری‌ها در سوریه کاری نکند.

سیاستمدار کهنه‌کار انگلیسی همچنین گفت: تهدید ناشی از این افراط‌گرایی کاهش نمی‌یابد بلکه رو به رشد و گسترش است. این نوع افراط‌گرایی در حال گسترش در سراسر جهان است و کشورها و جوامع را بی‌ثبات می‌کند. این رویکرد احتمال زندگی مسالمت‌آمیز در این عصر جهانی را تضعیف می‌کند و در مقابل این تهدید به نظر می‌رسد که ما تمایل نداریم این تهدید را جدی بگیریم و به طرز عجیبی از مقابله کارآمد با آن عاجزیم.

ابراز عقیده تونی بلر در حالی مطرح می‌شود که جنگ 2003 عراق که ناشی از حمله آمریکا و انگلیس تحت فرمان جورج بوش و تونی بلر بود به جنگ داخلی و ظهور داعش در این کشور منجر شد. در همین حال رفاقت بلر با رژیم‌های مختلف خودکامه منطقه باعث شده تا نخست‌وزیر اسبق انگلیس مورد نکوهش‌های بی‌حد و حصری قرار گیرد.

او از سوی فعالان حقوق بشر به دلیل توصیه به نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور قزاقستان جهت چگونگی مدیریت اعتراضات کارگران شرکت نفت این کشور در سال 2011 سخت مورد انتقاد قرار گرفت. همین اواخر نیز نزدیکی بلر به رژیم عبدالفتاح السیسی در مصر مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

از نمونه‌های آخرین انتقادات علیه او می‌توان به نوامبر سال 2014 اشاره کرد؛ زمانی که بلر هنگام دریافت جایزه میراث جهانی سازمان خیریه حمایت از کودکان به شدت از سوی کارمندان این سازمان مورد انتقاد، خشونت و اعتراض واقع شد.

200 تن از این کارمندان با امضای نامه‌ای اهدای این جایزه به بلر را محکوم و آن را از نظر اخلاقی، شرم‌آور توصیف کردند.

انتهای پیام

کد N805208