پوروشنکو: اوکراین آماده عضویت در اتحادیه اروپا در 5 سال آتی است

رئیس‌جمهوری اوکراین در نشستی با مقام‌های اتحادیه اروپا گفت که کی‌یف آماده است تا در پنج سال آتی الزامات اتحادیه اروپا را اجرا کرده و برای ورود به این اتحادیه آماده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نظر می‌رسد که کی‌یف اندکی از عضویت در اتحادیه اروپا دور شده است و تنش‌ها بر سر وضعیت امنیتی شرق اوکراین بالا گرفته است و درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان روس‌گرا ادامه دارد.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین در آغاز سخنان خود از مقام‌های اتحادیه اروپا درخواست کرد تا از طرح استقرار نیروهای حافظ صلح در مناطق بحران زده شرق و جنوب اوکراین حمایت کنند؛ درخواستی که تاکنون با موافقت اروپایی‌ها مواجه نشده است.

پوروشنکو همچنین پیش از این نشست در مقاله‌ای برای روزنامه گاردین، «قیام مردمی علیه ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهوری سابق اوکراین را به عنوان "تاییدی بر ارزش عدالت و اجرای قانون اروپا" توصیف کرد. در واقع حرکت اوکراین به سمت اتحادیه اروپا، به انگیزه اصلی مردم این کشور به شورش علیه یانوکوویچ تبدیل شد که خود به عنوان عنصر روس‌گرا، تمایلی به شکستن مناسباتش با کرملین نداشت. اوکراین سال گذشته توافق انجمن را با اتحادیه اروپا به امضا رساند.

به گفته رئیس‌جمهوری اوکراین، بروکسل نقش مهمی در حرکت تدریجی کی‌یف به سمت اتحادیه اروپا ایفا می‌کند.

وی گفت: کمک اتحادیه اروپا موجب تقویت روحیه اوکراینی‌ها در آینده می‌شود که آینده خود را در عضویت در اتحادیه اروپا می‌بینند.

انتهای پیام

کد N805174