رد پای سازمان اطلاعات ترکیه در جنگ سوریه

یک منبع دیپلمات غربی در آنکارا در مصاحبه با رسانه‌ها عنوان داشت که این رئیس سازمان اطلاعات ترکیه است که راهبری جنگ علیه شمال سوریه را برعهده دارد و شخصا اتاق عملیات را اداره می‌کند و عربستان نیز حمایت مالی و تسلیحاتی از افراد مسلح را برعهده دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه سوری الوطن، این منبع اعلام کرد که تعداد کسانی که در حمله به شمال سوریه شرکت دارند حدود 12 هزار نیرو است و آنها در مناطق شمال سوریه حضور داشتند و چند هزار تن نیز پس از آموزش برای استفاده از سلاح‌ های پیشرفته، مستقیما از ترکیه وارد سوریه شدند.

وی افزود: مسئول اصلی یکپارچه سازی گروه‌های تروریستی هاکان ویدان، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه است که در فوریه گذشته از هراس پیگردهای بین‌المللی به اتهام ارتباط و حمایت از جبهه تروریستی النصره استعفا داد تا مقدمه‌ای برای ورود او به نبرد سیاسی و انتخابات پارلمان با نام حزب آزادی و عدالت باشد. اما ویدان پس از آن که تضمین‌هایی را از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و مصونیتی از کشورهای غربی به دست آورد که پیگرد نشود به شرط این که به طرح خود جهت یکپارچه‌سازی گروه‌های مسلح ادامه دهد. او از تصمیم خود برای ورود به عرصه سیاست و انتخابات پارلمان منصرف شد.

این منبع گفت: هدف ترکیه این است که تمام استان ادلب را تحت تصرف خود درآورد تا اهرم فشار سیاسی را در مذاکرات آتی در ژنو 3 بوجود آورد و پس از آن که ائتلاف مخالفان سوریه را که تقریبا منحل شده است از دست داد. مجددا نفوذ خود را از طریق محافل مخالف به دست آورد.

وی عنوان داشت: ترکیه دانسته است که مصر احتمالا در شکل‌گیری مخالفان جدید و جایگزین ائتلاف نقش گسترده‌ای خواهد داشت. که این امر ترکیه را واداشت تا این تعداد فرد مسلح را به استان ادلب بفرستد تا نقش خود را در بحران سوریه بازیابد حتی اگر این امر برایش این هزینه را به دنبال داشته باشد که اتهام همکاری با گرو‌های تروریستی چون النصره یا خراسان به آن زده شود.

انتهای پیام

کد N805162