کری به سریلانکا، کنیا و جیبوتی سفر می‌کند

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز شنبه به "سریلانکا"، "جیبوتی" و "کنیا" سفر کند و با مقام‌های این سه کشور به دیدار و گفت‌و گو بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "جان کری"، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در سریلانکا با "مایتریپالا سیریسنا"، رئیس جمهوری این کشور دیدار کند. وی ژانویه 2015 و پس از شکست "ماهیندا راجاپاکسه" در انتخابات بر سر قدرت آمده و قول داده که در برنامه‌ای 100روزه به یک دهه حکومت خودکامه در سریلانکا پایان دهد.

روابط میان واشنگتن و کلمبو تحت ریاست جمهوری راجاپاکسه خوب نبود چرا که وی به دنبال روابط نزدیک‌تر با پکن بود و به زیردریایی‌های چینی اجازه داده بود تا در سواحل سریلانکا پهلو بگیرند.

اخیرا خانواده راجاپاکسه که زمانی قدرت را در دست داشت با اتهام سوء مدیریت و فعالیت‌های نامناسب مواجه شده است. باسیل برادر کوچک وی در 22 آوریل 2015 و به ظن سوء استفاده از پول دولتی بازداشت شد. گوتابایا، برادر دیگر راجاپاکسه و وزیر دفاع سابق سریلانکا به داشتن ارتش خصوصی متهم شده؛ ادعایی که وی رد می‌کند.

سفر قریب الوقوع جان کری به سریلانکا نخسیتن سفر وی به این کشور است است و اولین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به این کشور آسیایی از 2004 محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در این سفر از انتخابات سریلانکا و گذار سیاسی در این کشور استقبال کند و درباره نگرانی‌های حقوق بشر در این کشور به بحث بپردازد به ویژه ارتکاب جرایم جنگی توسط دولت راجاپاکسه در جریان جنگ داخلی 1983 تا 2009 .

جان کری پس از سریلانکا به آفریقا می‌رود تا با مقام‌های کنیا دیدار و گفت‌وگو کند و در این سفر قرار است به نگرانی‌ها درباره تهدید فزاینده افراط گرایان سومالی اشاره کند. وی سپس پنجم مه 2015 به جیبوتی می‌رود تا درباره حمایت از روند خروج غیرنظامیان و اتباع سایر کشورها از یمن که درگیر جنگ است، با مقام‌های جیبوتی به گفت‌وگو بپردازد. جان کری با پرسنل نظامی آمریکا در اردوگاه لومونیر دیدار می‌کند.

انتهای پیام

کد N805032