همکاری آژانس جاسوسی آلمان با آمریکا در جاسوسی از اهداف اروپایی

آلمان,آمريكا

رسانه‌های آلمان گزارش دادند، آژانس اطلاعاتی خارجی این کشور با درخواست آژانس امنیت ملی آمریکا از اهداف اروپایی این آژانس جاسوسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به گفته این رسانه‌های محلی، آژانس اطلاعاتی آمریکا لیستی از 800 هزار آدرس آی پی، شماره تلفن و ایمیل را برای نظارت به آژانس اطلاعات آلمان ارائه داده است. گفته می‌شود برخی از این آی پی آدرس‌ها به سیاستمداران و شرکت‌های اروپایی از جمله شرکت فضایی دفاعی آتروناوتیک اروپا تعلق دارد.

توماس درک، مدیر اسبق آژانس امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار اسپوتنیک در این باره گفت، روابط آژانس‌های اطلاعاتی آلمان و آمریک سال‌هاست که به شدت نزدیک است و پس از حادثه 11 سپتامبر نیز به طرز چشمگیری این رابطه قوت گرفت.

درک ادامه داد: در اینجا شما شاهد نقض کامل قانون اساسی آلمان از سوی آژانس اطلاعاتی این کشور هستید. اما این مساله برای آنها مهم نیست. اگر مسئولیتی وجود نداشته باشد انگیزه‌ای هم برای توقف وجود نخواهد داشت.

مدیر اجرایی اسبق آژانس امنیت ملی آمریکا افزود: رئیس جمهور آمریکا و صدراعظم آلمان ترجیح می‌دهند تا از جزئیات برنامه‌های آژانس‌های اطلاعاتی خبر نداشته باشند. چراکه با خبر نداشتن از جزئیات در زمان بروز رسوایی می‌توانند ادعا کنند که اطلاعی نداشته‌اند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: جمع آوری و نگهداری اطلاعات محرمانه قدرت فوق‌العاده‌ای به این آژانس‌ها داده است.

درک در ادامه با اشاره به وجود همکاری‌های اطلاعاتی بین سایر کشورها عنوان کرد، توافق‌های ویژه‌ای نیز بین آژانس اطلاعات مریکا و سرویس‌های امنیتی کشورهای اروپایی چون فرانسه، نروژ وسوئد وجود دارد.

انتهای پیام

کد N804998