وزیر خارجه مصر ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای را خواستار شد

مصر

وزیر خارجه مصر در کنفرانس بازنگری در معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک از سازمان ملل خواست تا کشورهای منطقه را به ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای دعوت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی محیط، سامح شکری، وزیر خارجه مصر در این کنفرانس گفت: این اقدام با هدف مذاکره آزاد و هماهنگ با حاکمیت کشورها برای ایجاد معاهده‌ای منطقه‌ای صورت می‌گیرد که به موجب آن منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سلاح‌های کشتار جمعی دیگر در خاورمیانه ایجاد می‌شود و کشورها متناسب با منافع ملی خود و بدون دیکته طرف‌های دیگر برای عضویت در آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی تاکید کرد: برگزاری کنفرانس درباره خاورمیانه به منزله فرصتی شاید هم آخرین فرصت برای اعتبار دادن مجدد به معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای و استفاده از این معاهده به عنوان ابزار قانونی مناسب برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.

شکری تاکید کرد: مصر از افزایش توجه کشورهای هسته‌ای برای تولید انواع جدیدی از سلاح‌های هسته‌ای و انجام پژوهش‌ها برای نو کردن سلاح‌های خود به جای دور گذاشتن آن نگران است.

وی تصریح کرد: کنفرانس بازنگری در معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای امسال در سایه چالش‌هایی که با آن مواجهیم برگزار می‌شود و فرصت مهمی برای بازنگری در عمل به تعهداتی است که کشورهای عضو در کنفرانس‌های قبل با آن توافق کرده‌اند. همچنین اقدامی است که اتخاذ اقدامات جدید طی پنج سال آتی را در چارچوب توازن دقیق میان رکن‌های اصلی این معاهده تسهیل می‌کند؛ این رکن‌ها خلع سلاح هسته‌ای، منع گسترش و استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.

وزیر خارجه مصر گفت: به رغم اینکه جامعه جهانی خطر داشتن سلاح هسته‌ای را درک می‌کند اما تلاش‌ها برای خلع سلاح هسته‌ای تاکنون از رسیدن به هدف اصلی خود ناکام مانده است. جامعه جهانی همچنان از چالش چگونگی ایجاد هماهنگی و توازن میان پایبندی کشورهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای رنج می‌برد.

وی افزود: تمایل کشورهای غیرهسته‌ای به داشتن حق خود برای استفاده مسالمت‌آمیز از سلاح‌های هسته‌ای نباید به تحمیل محدودیت‌ها علیه کشورهای غیرهسته‌ای به بهانه منع گسترش بینجامد.

شکری خاطرنشان کرد: مصر با اقدامات جدی در پی احداث اولین تاسیسات هسته‌ای خود برای تولید انرژی برق است و این اقدام را با توجه به نیازهای خود و با هماهنگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌دهد. مصر بیش از چهار دهه برای خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای تلاش کرده و همواره این مساله را در راس اولویت‌های سیاست خارجه خود قرار داده است.

وی گفت: موفقیت کنفرانس ما به رسیدن به قرارداد فراگیری بستگی دارد که توازن را براساس اجرای دقیق معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای بازگرداند. برای همین باید کشورهای عضو اقدامات زیر را اتخاذ کنند:

1- حل فراگیر مساله خلع سلاح هسته‌ای در چارچوب بین المللی و مذاکره در خصوص برنامه‌ای مرحله‌ای برای از بین بردن کامل سلاح هسته‌ای که در چارچوب زمانی مشخص صورت بگیرد که در سال 2025 به پایان می‌رسد.

2- سرعت بخشیدن به اجرای قطعنامه خاورمیانه صادره در سال 1995 برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و تمامی سلاح‌های کشتار جمعی دیگر.

3- ارائه تضمین‌های امنیتی الزام‌آور به کشورهای غیرهسته‌ای.

4- برعهده گرفتن جهانی کردن معاهده منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای از سوی جامعه جهانی و اعمال فشار بر کشورها برای پیوستن به این معاهده.

5- عدم لطمه زدن به حق کشورهای عضو در معاهده عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در سود بردن از استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای.

6- عدم تلاش برای تغییر مجدد مواد این معاهده طوری که آن را از روند و سیاق قانونی و کاربردی خارج کند یا از حقوق کشورهای عضو بکاهد.

انتهای پیام

کد N804931