گزارش جمال بن‌عمر به شورای امنیت درباره مذاکرات یمن/ سعودی ها کارشکنی می‌کنند

ایسنا نوشت:


فرستاده سابق سازمان ملل به یمن در گزارشی به شورای امنیت از کارشکنی‌های ریاض در روند رسیدن به توافق سیاسی میان گروه‌های یمنی و نقش حملات عربستان در تشدید درگیر و اختلافات این کشور پرده برداشت.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، جمال بن عمر، فرستاده سابق سازمان ملل به یمن اعلام کرد که حملات عربستان موجب تشدید اختلافات و سخت شدن مذاکرات میان گروه‌های یمنی برای رسیدن به راهکار بحران یمن شد و این موضع در آینده نیز حل دیپلماتیک بحران را مشکل می‌کند.

این دیپلمات مراکشی افزود: با مذاکراتی که میان گروه‌های یمنی انجام شد بسیار به توافقی نزدیک بودیم که براساس آن قدرت میان تمامی طرف‌ها از جمله انصارالله تقسیم می‌شد. انصارالله با عقب نشینی نیروهای خود از شهرهای یمن توافق کرده بود تا نیروهای دولتی جای آنها را بگیرند. در مقابل نیز عبدربه منصور هادی (رئیس جمهوری مستعفی یمن) بخشی از هیات اجرایی می‌شد که رهبری مرحله انتقالی در کشور را برعهده می‌گرفت اما حمله عربستان همه چیز را متوقف کرد.

بن عمر گفت: به نمایندگی از دبیرکل سازمان ملل بیش از 60 جلسه مذاکره و 150 دیدار دوجانبه با گروه‌های یمنی برگزار کردیم و در تمامی مسائل اختلافی به غیر از مساله شورای ریاستی به توافق رسیده بودیم اما خشونت‌ها باعث شد همه چیز از بین برود.

فرستاده پیشین بان کی مون به یمن افزود: مسئولیت شکست روند سیاسی برای حل بحران یمن تنها بر عهده یک گروه خاص در این کشور نیست بلکه تمامی جریان‌های موجود به نسبت‌های مختلف در این امر شریک هستند.

وی گفت: جنگ و خشونت در یمن با دستورالعمل‌هایی که در منطقه برای آن صادر می‌شود به شدت گسترش یافته و تنها گروهی که از آن نفع می‌برد القاعده است. اکنون فقدان امنیت غذایی بیش از 12 میلیون یمنی را تهدید می‌کند. تنها راه برای حل بحران مذاکرات میان گروه‌های یمنی بدون دخالت و دستورالعمل‌های خارجی است.

52261

کد N804926