جان کری در اجلاس بازنگری ان.پی.تی: از هر زمان دیگری به توافق با ایران نزدیک تریم

جان کری,ایران و آمریکا,ان پی تی پیمان منع گشترش تسلیحات هسته ای,ایالات متحده آمریکا

'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اکنون از هر زمان دیگری به رسیدن به یک توافق جامع با ایران نزدیک تر هستیم؛ هر چند هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.

به گزارش خبرآنلاین، ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، وی طی سخنرانی خود در نشست بازنگری بر پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای موسوم به 'ان پی تی' در نیویورک گفت: برای استمرار اعتبار 'ان پی تی'، باید از الزام آور بودن قوانین، پیروی همه کشورهای عضو و معتبر بودن تک تک کلماتش نزد آنها مطمئن شویم، این امر یعنی جهان باید در برابر تکثیر تسلیحات هسته ای همه جا متحد باشد.

امروز احتمال رسیدن به موفقیتی تاریخی به منظور تحقق این هدف وجود دارد. آمریکا و گروه 1+5 با ایران به مجموعه ای از معیارها دست یافته اند که در صورت نهایی و اجرایی شدن، همه مسیرهای احتمالی ایران را برای رسیدن به مواد هسته ای مورد نیاز ساخت سلاح هسته ای مسدود می کند و به جامعه بین المللی اعتماد مورد نیاز برای تایید ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را می دهد.

به اطلاع شما می رسانم که کار دشوار ما هنوز پایان نیافته و بعضی مسائل کلیدی همچنان حل نشده باقی است. اما ما در حقیقت نسبت به هر زمان دیگری برای رسیدن به توافق جامعی که به دنبال آن بوده ایم، نزدیک تر هستیم. اگر به این هدف برسیم جهان امن تر خواهد شد.

نباید از یاد برد که 'ان پی تی' همواره در محور این مذاکرات مطرح بوده است. از روز اول موضوع مهم در مذاکرات، واداشتن ایران به پیروی از تعهداتش در 'ان پی تی' بوده است. در صورتی که در نهایت مذاکرات موفقیت آمیز باشد، بار دیگر ثابت می کند که قدرت دیپلماسی از رویارویی برتر و حکومت نظم و قانون پابرجاست.

کری در ادامه گفت: از ابتدای این روند گفته ایم که هر توافقی با ایران نه تنها بر مبنای وعده ها و گفته ها بلکه بر اساس تایید و مدارک متقن و راستی آزمایی خواهد بود که در واقع مرکزیت 'ان پی تی' و کل فرآیند آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز همین امر است. یقینا راستی آزمایی در 'ان پی تی' مهم ترین موضوع است و یکی از اقدامات ما برای تحقق اهداف در زمینه مبارزه با تکثیر تقویت پادمان های آژانس به منظور اطمینان از تامین اطلاعات مورد نیاز این نهاد بین المللی برای تایید توافق های نظارتی و پادمان هاست. به همین دلیل آمریکا قصد اجرای پروتکل الحاقی در سطح همه کشورهای جهان را دارد.

کنفرانس بازنگری ان پی تی از 7 اردیبهشت تا 1 خرداد در نیویورک برگزار می شود. این کنفرانس هر پنج سال یک بار برگزار می گردد و در آن کیفیت اجرای پیمان عدم اشاعه و مصوبات کنفرانس های بازنگری بررسی می شود.

در این نشست که با شرکت نمایندگان 189 کشور عضو معاهده و حدود 25 وزیر خارجه از کشورهای عضو برگزار می شود، قرار است در مورد موضوعاتی از قبیل؛ خلع سلاح هسته ای، عدم اشاعه سلاح های هسته ای، تضمین های امنیتی برای عدم استفاده و عدم تهدید به استفاده از سلاح هسته ای علیه کشورهای غیر هسته ای، موضوع خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای و حق مسلم استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، بحث و تبادل نظرشود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز روز گذشته به عنوان نماینده کشورهای عضو جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد و تداوم وجود سلاح های هسته ای را بزرگترین خطری دانست که بشریت را تهدید می کند و خواستار نابودی کامل آنها شد.

49261

کد N804887