توافقنامه همکاری روسیه و سوریه برای مقابله با تروریسم

سوريه

وزرای کشور روسیه و سوریه در مسکو توافقنامه همکاری در زمینه مقابله با جرائم خطرناک از جمله تروریسم و همچنین از بین بردن دلایل ایجاد آن و منابع حامی این تفکرات به امضا رساندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، ولادیمیر کلوکولستف، وزیر کشور روسیه حین استقبال از محمد الشعار، همتای سوری خود در مرکز وزارت کشور روسیه در مسکو، روند این توافق را شرح داد.

پیش از این دولت سوریه توافقنامه‌های متعددی را در زمینه‌های انرژی، نفت، دارو و تجهیزات پزشکی با کشورهایی چون روسیه، بلاروس و ایران به امضا رسانیده است.

الشعار درباره این توافق گفت: همکاری ما با کشور روسیه در تمامی زمینه‌ها بسیار گسترده است و این توافقنامه راهکارهای افزایشی همکاری‌های سازنده میان دو وزارتخانه را در راستای مقابله با تروریسم، از بین بردن عوامل ایجاد آن و خشک کردن منابع مالی حامی این تفکرات و همچنین مقابله با دیگر جرایم خطرناک تقویت می‌کند.

کلوکولستف نیز اظهار داشت: این توافقنامه برای تقویت و گسترش همکاری‌های مثبت دو کشور در سال‌های متمادی اهمیت زیادی دارد و مهمترین بعد این توافقنامه هماهنگ کردن تلاش‌ها برای مقابله با جنایات خطرناک از جمله تروریسم است.

وزیر کشور روسیه ادامه داد: با توجه به اینکه روابط دو جانبه روسیه - سوریه به شکلی پویا رو به گسترش است، امضای این توافقنامه اصل قانونی جدیدی برای افزایش روابط دو جانبه در اختیار دو کشور قرار می‌دهد.

همچنین در این دیدار دو وزیر، فرصت‌های همکاری دو جانبه در زمینه تامین امنیت را بررسی کردند.

کلوکولتسف در این نشست اظهار داشت: تعیین یک اصل قانونی جامع برای روابط دو کشور ضامن افزایش همکاری دو وزارت به صورت موفقیت آمیز است.

وزیر کشور روسیه اطمینان داد این توافقنامه به شکلی گسترده باعث افزایش و تقویت روابط دو کشور در زمینه مقابله با تروریسم و آغاز همکاری‌ها در زمینه آموزش کادر پلیس شود.

در این دیدار دو طرف بر اهمیت تبادل تجربیات و اطلاعات تاکید کردند. کلوکولتسف از طرف سوری دعوت کرد از تجربیاتی که وزارت کشور روسیه در زمینه مقابله با جنایات مربوط به تکنولوژی‌های اطلاعاتی به دست آورده استفاده کند.

روسیه یکی از مهمترین کشورهای حامی سوریه در ابعاد سیاسی و مالی است و این کشور بارها حمایت خود از سوریه در برابر تروریسم را اعلام کرده و طرف‌های درگیر در این کشور را به آغاز گفت‌وگو و دستیابی به راه حلی سیاسی برای بحران این کشور بدون دخالت خارجی دعوت کرده است.

روسیه در کنار چین تاکنون چهار بار در شورای امنیت طرح‌هایی درباره سوریه را وتو کرده است چرا که این طرح‌ها را عامل دخالت خارجی این کشور می‌داند. البته این اقدامات روسیه از سوی جوامع بین‌المللی به ویژه نیروهای اپوزیسیون سوریه و برخی کشورها مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N804815

خواندنی از سراسر وب