بان کی مون بازگشت تفکرات جنگ سرد را در جهان محکوم کرد

دبیرکل سازمان ملل تلویحا از ناکامی آمریکا و روسیه برای پیشبرد خلع سلاح هسته‌ای انتقاد کرد و گفت که این روند یک عقب‌گرد است و بازگشت رویکردهای جنگ سرد را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیانیه "بان کی مون"، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان. پی.تی) از سوی "یان الیاسون"، معاون وی قرائت شد.

این کنفرانس در سازمان ملل برگزار شد و بان کی مون اعلام کرد که "جهانی عاری از تسلیحات اتمی هم اکنون یک ضرورت است".

190 امضاکننده ان پی تی کنفرانس یک ماهه خود را برای بررسی پیشرفت‌ها طی پنج سال گذشته را آغاز کرده‌اند؛ هدف اصلی کاهش تهدیدات هسته‌ای با تمرکز ذخایر هسته‌ای آمریکا و روسیه است.

دبیرکل سازمان ملل گفت: من شخصا نگران این مساله هستم که روند پیشرفت ها طی پنج سال گذشته به بن بست رسیده باشد. به جای اینکه شاهد خلع سلاح هسته‌ای باشیم، به بازگشت تفکرات خطرناک دوران جنگ سرد نزدیک می‌شویم.

از زمان اجرایی شدن ان پی تی در 1970، جهان شاهد کاهش چشمگیر کلاهک‌های هسته‌ای بوده است اما مقام‌های سازمان ملل نسبت به ناکامی در کاهش‌های بیشتر هشدار داده‌اند. ایالات متحده و روسیه از سال 2011 اقداماتی را در راستای کاهش کلاهک های هسته‌ای انجام داده‌اند اما بحران اوکراین این روند را متوقف کرد و آینده همکاری‌ها را در هاله‌ای از ابهام فرو برد.

انتهای پیام

کد N804805

خواندنی از سراسر وب