علی رغم مخالفت دولت و مجمع تشخیص؛

کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات تصویب شد/محدودیت در نامزدی اعضا

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را به تصویب رساندند که در صورت تصویب نهایی آن، اعضای شورای شهر و روستا اگر قصد نامزدی در انتخابات مجلس را داشته باشند، باید ۶ ماه قبل از انتخابات استعفا دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

موافقان این طرح معتقد بودند که به دلیل شائبه استفاده از موقعیت و امکانات شورای شهر باید نامزدهای انتخابات مجلس ۶ ماه قبل از حضور در انتخابات از سمت خود در شورای شهر استعفا دهند، اما مخالفان معتقد بودند این طرح در نامزد شدن افراد برای حضور در انتخابات مجلس محدودیت ایجاد می کند.

امیری سخنگوی وزارت کشور نیز با اشاره به مخالفت دولت با این موضوع، گفت: تغییرات مکرر در احکام قانون به ویژه در سالهای اخیر که با رویکرد محدودیت صورت گرفته است، محدودیت هایی را برای نامزد شدن افراد در انتخابات مجلس ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: در نتیجه افرادی که می توانند در صحنه خدمتگزاری موثر باشند با اعمال این محدودیت ها از حضور در مجلس محروم می شوند.

سخنگوی وزارت کشومر با اشاره به بررسی طرح جدید در راستای اصلاح قانون انتخابات مجلس، گفت: اعمال این محدودیت های مضاعف، مجلس شورای اسلامی را از تجارب کسانی که می توانند موثر باشند، محروم می کند.

امیری با اشاره به بررسی سیاست های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در سیاست های کلی انتخابات که در مجمع در حال بررسی است، گسترش محدودیت ها برای نامزدی افراد مورد مخالفت قرار گرفته است و نظر مجمع این است که صرفا مقامات مجری باید از حضور در انتخابات مجلس محروم باشند.

وی با بیان اینکه عضویت در شورای شهر شغل نیست، اعلام کرد: ایجاد محدودیت های جدید توجیه منطقی و قانونی ندارد و تبعیض ناروا محسوب می شود و با اصول قانون اساسی در تضاد است، تصویب این طرح به صلاح نیست.

در ادامه محمد جواد کولیوند سخنگوی کمیسیون شوراها در پاسخ به اظهارات سخنگوی وزارت کشور، گفت: این قانون محدودیت نمی آورد و از ظرفیت های شوراها در جایگاه خود استفاده می کند.

وی در پاسخ به اظهارات امیری مبنی بر اینکه عضویت در شورای شهر شغل نیست، گفت: عضویت در شورای شهر شغل است و گرنه رئیس فدراسیون به آقای رضازاده نمی گفت که یا ریاست فدراسیون وزنه برداری را انتخاب کن یا عضویت در شورای شهر را.

در پایان نمایندگان با ۱۸۱ رای موافق، ۱۳ رای مخالف، ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در مجلس کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را به تصویب رساندند.

در صورت تصویب نهایی این طرح، نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی که عضو شوراهای شهر و روستا می باشند، باید ۶ ماه قبل از نامزدی از شوراها استعفا دهند.