موضع‌گیری مجدد سعد حریری علیه محور مقاومت

سیاسی

رئیس جریان المستقبل لبنان با موضع گیری مجدد علیه ایران و حزب الله، مدعی شد که ورود حزب الله به جنگ سوریه باعث کشیده شدن دامنه جنگ به لبنان شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت النشره، سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان و رهبر جریان المستقبل در گفت‌وگویی در واشنگتن گفت: جهان عرب امروز با چالش‌های بزرگی مواجه است که برخی از این چالش‌ها به دیگری دامن می‌زند. از یکسو ایران سیاست گسترده کردن نفوذ خود را از طریق مداخله در بحرین، یمن، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین پیش می‌برد و از سوی دیگر تروریست‌ها و تندروها که مدعی هستند با نام اسلام می‌جنگند به ویران کردن جوامع عربی می‌پردازند.

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: این دو تهدید به هم دامن می‌زنند هم‌پیمانان ایران، دولت سابق نوری مالکی در عراق و بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیز در این امر شریک هستند. جهان عرب دیگر اجازه نمی‌دهند ایران چنین رفتاری را در پیش بگیرد و عملیات «طوفان قاطع» در یمن در واقع این پیام را به طور دقیق نشان داد.

وی درخصوص اوضاع لبنان نیز گفت: ما در لبنان با چالش‌های زیادی مواجهیم به این دلیل که تمدن، ادیان و مذاهب و ایدئولوژی‌های مختلف داریم. به این دلیل بیشتر مواقع اختلافات منطقه خود را در لبنان نشان می‌دهد اما ما هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد که جنگ داخلی به لبنان بازگردد و هیچ‌گاه هم به خشونت متوسل نمی‌شویم. ما با عدالت، میانه‌روی و مبارزه با تروریسم موافقیم اما در صورت ادامه اوضاع کنونی نمی‌توانیم از برافروخته شدن آتش جنگ داخلی در لبنان ممانعت به عمل آوریم.

وی تصریح کرد: ما نیاز به انتخاب رئیس‌جمهور داریم. فقدان رئیس جمهور مساله‌ای بسیار خطرناک است و موجب فلج شدن تمامی نهادهای دولت می‌شود. احساس اینکه اوضاع بدون رئیس‌جمهور خوب پیش می‌رود بسیار خطرناک است و ما باید به اعلامیه بعبدا که به دور نگهداشتن لبنان از جنگ سوریه دعوت می‌کند، پایبند باشیم.

حریری ادعا کرد: ما باید با انواع تندروی و تعصب چه تندروی سنی و چه شیعه مقابله کنیم برای این مساله باید سیاست بین‌المللی واضحی برای حمایت از میانه‌روی در منطقه وجود داشته باشد. بشار اسد نماینده میانه‌روی نیست بلکه کارخانه‌ای است که تندروی تولید می‌کند. متاسفانه مشارکت حزب‌الله در دفاع از بشار اسد موجب ورود تروریسم به لبنان شده است و ما می‌بینیم که دستگاه‌های امنیتی و ارتش باید با تروریسم بجنگند برای همین با تمام توان خود برای حمایت از دستگاه‌های امنیتی تلاش می‌کنم.

وی گفت: ما با هدف کاهش اختلافات مذهبی و خفقان در کشور با حزب‌الله وارد مذاکره شده‌ایم. اما درخصوص مسائل اساسی مثل عقب‌نشینی حزب‌الله از سوریه و انتخاب رئیس‌جمهور لبنان، حزب‌الله تنها به ایران گوش می‌دهد.

انتهای پیام

کد N804745