با هشدار به کره‌شمالی؛

آمریکا برنامه برچیدن کلاهک‌های از رده خارج شده اتمی خود را تسریع می‌بخشد

دولت آمریکا اعلام کرد که قصد دارد تا برنامه برچیدن کلاهک‌های از رده خارج شده اتمی خود را تسریع بخشد و به دولت کره شمالی هشدار داد تا از برنامه اتمی خود دست بردارد یا با انزوای بیشتر مواجه شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: قدرت‌های جهان بیش از گذشته به یک توافق جامع و مناسب درباره این مساله که ما به دنبال این هستیم که ایران برنامه اتمی خود را متوقف کند، نزدیک‌تر شده‌اند.

وی در جریان کنفرانس معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی به این مساله اشاره کرد که دولت واشنگتن برنامه برچیدن کلاهک‌های از رده خارج شده اتمی خود را تسریع می‌بخشد و به دنبال این است که با انجام این برنامه انتقادها علیه خودش را از میان بردارد.

این مقام ارشد دیپلماتیک دولت واشنگتن با تاکید بر اینکه ایالات متحده می‌خواهد تا رقابت تسلیحات اتمی که مربوط به گذشته است را از میان بردارد، ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که گمانه زنی‌ها و قضاوت‌های نادرست گذشته را علیه خودمان از میان برداریم. در 20 سال گذشته ایالات متحده بیش از 10 هزار و 251 کلاهک اتمی را از میان برداشته و 2500 کلاهک اتمی دیگر را از رده خارج کرده و آماده امحای آنهاست.

وی ادامه داد: من مفتخرم که اعلام کنم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته که اعلام کند ایالات متحده برنامه امحای برنامه‌های کلاهک‌های اتمی از رده خارج شده خود را تا 20 درصد کاهش دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به کره شمالی به دولت این کشور هشدار داد که باید به نگرانی‌های بین‌المللی در قبال برنامه اتمی خود پاسخ دهد و گفت: تا زمانی که این اقدام مبنی بر لغو برنامه اتمی پیونگ یانگ عملی شود ما منتظر می‌مانیم در غیر این صورت این کشور با انزوای بیشتر در سطح جهان مواجه می‌شود.

کره شمالی تاکنون به خاطر انجام آزمایش‌های اتمی در سال‌های 2006، 2009 و 2013 با تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل مواجه شده است و هم اکنون احتمال می‌رود که 10 تا 16 سلاح اتمی در زرادخانه خود داشته باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: دولت واشنگتن آماده انجام مذاکرات با روسیه برای کاهش استراتژی اتمی است مبنی بر اینکه تا بیش از یک سوم سطح توافق جهانی در معاهده استارت جدید 2011 باشد. این توافق همچنان روی میز است و ما به روسیه تاکید می‌کنیم تا به آن پایبند باشد.

انتهای پیام

کد N804674