استعفای نخست‌وزیر کره جنوبی

پس از آنکه نخست وزیر کره جنوبی در پی متهم شدن به دریافت وجوه انتخاباتی غیرقانونی از یک تاجر از سمت خود استعفا کرد، رئیس جمهوری این کشور امروز (دوشنبه) استعفای وی را پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پارک گئون های، رئیس جمهوری کره جنوبی که سال آینده میلادی به دنبال به دست گرفتن کنترل پارلمان این کشور در انتخابات سراسری است، در پی مطرح شدن رسوایی مالی علیه چند تن از مقامات دولتش با کاهش محبوبیت مواجه شده است.

حزب مخالف اصلی دولت کره جنوبی پیشتر تقاضا کرده بود تا به سبب این رسوایی، رئیس دفتر پارک گئون های از سمت خود کنار گذاشته شده و یک دادستان مستقل درباره ادعاهای سونگ وان جونگ، تاجر کره‌ای که فاش ساخته بود به دستیاران رئیس جمهور و اعضای اصلی حزب وی کمک‌های انتخاباتی غیرقانونی پرداخته کرده تحقیقات انجام دهد.

لی وان کو، نخست وزیر کره جنوبی در پی مطرح شدن این رسوایی ، دریافت هرگونه وجوه انتخاباتی از این تاجر را رد کرد اما به دنبال گزارش‌های خبری در خصوص اینکه او با این تاجر آشنایی زیادی داشته، فشارها بر او برای استعفای دادن افزایش یافت.

نخست وزیر کره جنوبی امروز در حالی که استعفای خود را از سمتش اعلام کرد، از بابت این مناقشه عذرخواهی کرد اما اشاره‌ مستقیمی به اتهامات مطرح شده علیه خود و یا تکرار انکار این اتهامات نکرد.

وی به مقامات دولت کره جنوبی در مراسم اعلام استعفای خود گفت: من چیزهای زیادی را می‌خواهم بگویم اما یک خلا را باقی خواهم گذاشت و اعتقاد دارم که حقیقت روزی مطمئنا گفته خواهد شد.

جسد سونگ وان جونگ که به اتهام فریبکاری و رشوه‌خواری تحت تحقیقات قرار داشت، اوایل ماه جاری میلادی در حالی که از یک درخت حلق‌آویز شده بود پیدا شد. این در حالی است که رئیس دفتر فعلی و سابق پارک گئون های دریافت هرگونه پول از وی را رد کردند.

این در حالی است که شخص رئیس جمهوری کره جنوبی شخصا در این رسوایی دخیل نبوده است.

یک نظرسنجی امروز (دوشنبه) نشان داد که محبوبیت رئیس جمهوری کره جنوبی به میزان 8 / 36 درصد بوده که نسبت به ماه مارس کاهش نشان داده است.

وی هنوز گزینه جدیدی برای پست نخست وزیری معرفی نکرده است.

انتهای پیام

کد N804607