یک اندیشکده اروپایی: برخورد با برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی باید متفاوت باشد

سیاسی

درحالی‌که باید از سازش ایران با غرب در مساله هسته‌ای استقبال کنیم نباید انتظار داشت که تهدید برنامه هسته‌ای کره شمالی با همان ترفند و راه حلی که برای ایران به کار رفت، رفع شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اندیشکده اروپایی "اورآسیا ریویو" در گزارشی با اشاره به تفاهم هسته‌ای که میان ایران و آمریکا به دست آمد، نوشت:‌ تفاهم اخیری که میان ایران و آمریکا به دست آمد امید جامعه‌ جهانی را در رابطه با حل تهدید برنامه هسته‌ای کره شمالی را نیز افزایش داد.

بسیاری از کارشناسان با اشاره به این تفاهم و تصمیم اوباما برای از سرگیری روابط با کوبا؛ مسیر تازه‌ای را برای حل اختلافات طولانی مدت برنامه هسته‌ای کره شمالی خواهد گشود.

در تفاهم اخیر هسته‌ای لوزان، ایران قبول کرده است تا برنامه هسته‌ای‌اش را به صورت کامل تحت نظارت‌های بین‌المللی و آژانس انرژی اتمی قرار دهد تا ضمن ثابت کردن صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود؛ تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی خود را لغو کند. در نگاه اول به نظر می‌رسد که این مدل را می‌توان در مورد برنامه هسته‌ای کره شمالی نیز اجرا کرد.

اگرچه این غیرممکن است چرا که مساله‌ کره شمالی با ایران بسیار متفاوت است و در این چارچوب نمی‌گنجد.

اختلاف اصلی در واقع مربوط به ساختار سیاسی ایران است: شاید ایران به معنای گسترده آن یک کشور با دیپلماسی نباشد اما هنوز کشوری است که دیدگاه عموم مردم در آن اهمیت دارد. مردم ایران می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و انتخابات آن‌ها نیز به صورت کلی آزاد و عادلانه برگزار می شود.

هم‌چنین احزاب سیاسی مختلفی در ایران وجود دارند که می‌توانند مخالفت خود را با سیاست‌های دولت ابراز کنند.

این یعنی برای بودن در قدرت در ایران باید پایگاه خود را در جامعه به دست آورید و با توجه به شرایط کنونی ایران، رشد اقتصادی مهم‌ترین عامل به دست آوردن این محبوبیت اجتماعی است.

قطعا ایران در صورت برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی غرب به منافع زیادی دست خواهد یافت، ایران از عمده‌ترین کشورهای صادرکننده نفت و گاز در جهان است و با توجه به استانداردهای خاورمیانه؛ اقتصاد نسبتا خوبی را دارد.

بنابراین هم اکنون ایران راضی شده است تا بخش قابل توجهی از خواسته‌های هسته‌ای خود را در ازای برداشته‌ شدن تحریم‌های غرب که به رشد اقتصادی قوی‌تر شدن جایگاه مردمی دولت ایران خواهد شد، صرف نظر کند.

اما شرایط در کره شمالی کاملا متفاوت از ایران است؛ نکته اول آن که در کره شمالی نظر مردم هیچ گونه اهمیت و جایگاهی ندارد. این کشور به صورت ارثی توسط یک خانواده اداره می‌شود و در واقع برای ماندن در قدرت نیازی به حمایت مردم ندارند. مردم کره شمالی عموما در انتخاباتی شرکت نمی‌کنند؛ در این کشور هیچ‌گونه نهاد سیاسی مستقل یا مخالف وجود ندارد.

سیاست رسانه‌یی این کشور نیز تنها در جهت تبلیغ برای دولت و منافع آن است. برای مردم کره شمالی شرکت در تظاهرات یا هرگونه مخالفت علیه رژیم کره شمالی درواقع به منزله خودکشی است.

مساله برداشته شدن تحریم‌های جهانی علیه کره شمالی در ازای توقف برنامه هسته‌ای‌اش در واقع هیچ ‌گونه اهمیتی برای رژیم این کشور ندارد؛ دلیل آن نیز این است که کره شمالی کالا یا محصول خاصی را برای صادرات و حضور در بازارهای جهانی ندارد. بنابراین حتی در صورتی که تحریم‌ها علیه کره شمالی برداشته شود، تاثیر چندانی را بر روی اقتصاد کره شمالی نخواهد داشت.

برای کره شمالی دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای به منزله بقا و ماندن در قدرت است. بنابراین ترفندهایی که برای ایران کاربرد دارد برای رژیم کره شمالی بی معنی است.

در حالی‌که ما باید از سازش ایران در مساله هسته‌ای‌اش استقبال کنیم، نباید امیدار بود که مساله‌ تهدید برنامه هسته‌ای کره شمالی را نیز به همین روش حل کرد.

انتهای پیام

کد N804435