نماینده طبس:

بانک‌ها با منابع ارزان قیمت صندوق توسعه ملی رانت ایجاد کردند

بانك,صندوق توسعه ملي

نماینده مردم فردوس و طبس گفت: نباید همه نگاه‌هایمان به تیرماه و رفع تحریم‌ها باشد، حتی با فرض توافق احتمالی و پذیرش کلیه شرایط ایران توسط غرب باز هم باید اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم.

نماینده مردم فردوس و طبس گفت: نباید همه نگاه‌هایمان به تیرماه و رفع تحریم‌ها باشد، حتی با فرض توافق احتمالی و پذیرش کلیه شرایط ایران توسط غرب باز هم باید اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم.

محمد علی عبدالله‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا گفت: برای رفع احتمالی تحریم‌ها باید برنامه‌ی مدونی داشته باشیم.

وی افزود: منابع و ذخایر ارزی کشور پس از آزادسازی باید صرف عمران و آبادانی کشور شود. باید ستادی تشکیل شود تا برای منابع ارزی آزاد شده برنامه‌ریزی کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه هنوز هیچ توافقی قطعی نیست گفت: اقتصاد مقاومتی برای همه دوران و همه شرایط کاربردی و لازم و ضروری است.

به گفته نماینده مردم فردوس و طبس خلاصی از نابسامانی‌های اقتصادی در گرو قطع وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی است.

وی ادامه داد: منابع نفتی نباید به عنوان سرمایه‌ی بین نسلی برای شرایط اضطراری و حساس ذخیره شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با انتقاد از سرمایه گذاری‌ نشدن منابع ارزی صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی گفت: در لفظ و شعار از اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به بخش تولید تاکید می‌شود ولی چقدر از این منابع واقعا به این بخش اختصاص یافته است، جای علامت سوال است. باید منابع این صندوق به ارز افزوده تبدیل شود. رئیس جمهور به عنوان رئیس هیات امنا و هفت وزیر عضو این صندوق باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنند تا سرمایه‌ی صندوق افزایش یابد. تمام منابع نفتی باید از اداره بودجه عمومی کشور خارج و در صندوق توسعه ملی سپرده گذاری شود تا به ارزش افزوده مبدل شود. اما متاسفانه در سال 94 که 32 درصد از این درآمدها باید به صندوق توسعه واریز می‌شد به دلیل مشکلات مالی کشور و البته با تصویب مجلس به 20 درصد کاهش یافت.

وی افزود: اگر هر سال 3 درصد از درآمدهای نفتی کشور به صندوق توسعه ملی واریز شود طی 20 سال کلیه درآمدهای نفتی به این صندوق واریز می‌شود. تصمیم‌گیرندگان این صندوق باید منابع آن را مثل یک بنگاه اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند تا در آینده با درآمد ناشی از این محل بتوان کشور را اداره کرد.

نماینده مردم فردوس و طبس ابراز تاسف کرد: تحت عناوین مختلف و صندوق توسعه ملی ارز خارج می‌شود و البته گفته می‌شود این منابع وارد امور تولیدی می‌شود ولی برگشت پذیر نیست. بانکها با منابع ارزان قیمت صندوق و سپرده‌های خودشان رانت ایجاد کردند.

انتهای پیام

کد N804426