در گفت‌وگو با ایسنا؛‌

نجفی: کشورهای هسته‌ای به تعهدات 2010 خود عمل نکردند

سیاسی

عضو هیات ایرانی شرکت کننده در کنفرانس بازنگری NPT2015 گفت: کشورهای هسته‌ای به اکثریت تعهدات خود که مصوب کنفرانس 2010 بوده است عمل نکرده‌اند.

عضو هیات ایرانی شرکت کننده در کنفرانس بازنگری NPT2015 گفت: کشورهای هسته‌ای به اکثریت تعهدات خود که مصوب کنفرانس 2010 بوده است عمل نکرده‌اند.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، که به همراه هیات ایرانی برای شرکت در نهمین کنفرانس بازنگری NPT2015 به نیویورک رفته است با اشاره به این کنفرانس گفت: در هفته اول برگزاری این کنفرانس مباحث عمومی مورد بررسی قرار می‌گیرد و گروه‌های جغرافیایی و کشورهای عضو NPT مواضع خود را درباره سه رکن اصلی معاهده یعنی خلع سلاح هسته‌ای، منع اشاعه هسته‌ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای می‌پردازند.

وی ادامه داد:‌ پس از آن سه کمیته اصلی کنفرانس که هرکدام به یکی از سه موضوع فوق اختصاص دارند بحث‌های جزئی‌تر را پیگیری می‌کنند و عملکرد معاهده در 5 سال گذشته یعنی پس از کنفرانس بازنگری NPT2010 را بررسی می‌کنند.

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در رابطه با خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و برگزاری کنفرانسی با این موضوع اظهار کرد: این موضوع در کمیته منع اشاعه هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نجفی در رابطه با اقداماتی که کشورهای هسته‌ای باید در چارچوب سه رکن معاهده NPT‌ انجام دهند اما تاکنون صورت نگرفته است گفت: کشورهای هسته‌ای به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و از 33 اقدام مصوب کنفرانس قبلی در 2010 ،‌ 22 اقدام اصلا اجرا نشده و سایر مصوبات هم خیلی ضعیف اجرا شدند و در این میان یکی از مهم‌ترین موضوعات برگزاری کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌ هسته‌ای در پایان سال 2012 بود که برگزار نشد.

وی همچنین موضوع استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای ، اجرای پروتکل الحاقی، موضوع خروج از NPT‌ از جمله بحث‌هایی هستند که در چارچوب این کنفرانس مورد بررسی و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

نجفی در رابطه با چگونگی جمع بندی نتایج کنفرانس 2015 اظهار کرد: این کنفرانس در نهایت گزارش محتوایی باید ارائه دهد که به صورت اجماع درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی در عین حال اختلاف‌نظرها و موارد مورد بحث را زیاد دانست و گفت: با توجه به موارد اختلافی که وجود دارد کار رییس الجزایری کنفرانس بازنگری NPT2015 بسیار سخت است.

به گزارش ایسنا کنفرانس بازنگری NPT2015 از روز دوشنبه 7 اردیبهشت آغاز و تا پایان ماه جاری ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N804424