راهبرد دفاعی جدید آمریکا و ژاپن برای مهار چین

سیاسی

بر اساس راهبرد دفاعی جدید میان آمریکا و ژاپن، نقش آفرینی این کشور آسیایی در جهان گسترش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بر اساس راهبرد دفاعی جدید میان آمریکا و ژاپن، نقش آفرینی این کشور آسیایی در جهان گسترش خواهد یافت.

این راهبرد دفاعی مشترک که قرار است محور دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از آمریکا قرار گیرد، به خوبی نشان دهنده اعلام آمادگی ژاپن برای تأمین امنیت خود در پاسخ به تحرکات نظامی چین در آسیا خواهد بود.

سیاست مداران و کارشناسان ژاپنی بر این باورند که دیدار فردای آبه محافظه کار با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا با این هدف انجام می شود که ژاپن از ارسال کمک های ایالات متحده درصورت بروز درگیری میان این کشور و چین اطمینان مجدد حاصل نماید.

راهبرد دفاعی مشترک کنونی، نسخه جدیدی از راهبرد همکاری های مشترک آمریکا و ژاپن در سال ۱۹۹۷ است و بزرگترین چرخش در سیاست امنیتی ژاپن پس از ۷۰ سال را به اثبات می رساند.

استراتژی جدید با گسترش حوزه جغرافیایی همکاری های مشترک شامل زمینه هایی مانند امنیت سایبری و مبارزه با تروریسم خواهد بود.

در ملاقات امروز وزراء امورخارجه و دفاع آمریکا و با همتایان چینی خود از این راهبرد دفاعی پرده برداری شده است.

آبه فردا سه شنبه دیدار و مذاکره دوجانبه ای را با اوباما در کاخ سفید خواهد داشت و در روز چهارشنبه نیز به عنوان اولین مقام بلندپایه ژاپن در کنگره آمریکا به ایراد سخنرانی می پردازد.