ناگفته‌های سفر نواز شریف به عربستان

ایرنا نوشت:

نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه گذشته به همراه فرمانده ارتش، وزیر دفاع و دو نفر از عالی ترین مقامات وزارت خارجه کشورش به عربستان سفر کرد و بعد از انجام دیدارهایی با عالی ترین مقامات سعودی و رییس جمهوری فراری یمن، بدون سر و صدا به خانه بازگشت.

اکنون، بعد از گذشت کمتر از یک هفته از انجام این سفر، برخی رسانه های معتبر پاکستان به نقل از منابع آگاه، از مذاکرات مهم و مخفیانه مقامات اسلام آباد و ریاض درباره بحران یمن خبر می دهند؛ مذاکراتی که مطابقت چندانی با گفته ها و مواضع اعلام شده از سوی دولت پاکستان مبنی بر ضرورت حل صلح آمیز مساله یمن و نیز با قطعنامه تصویب شده از سوی پارلمان این کشور مبنی بر ضرورت اتخاذ موضع بیطرفی در قبال مساله یمن، ندارد.

سایت اینترنتی روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان روز دوشنبه نوشت: اکنون گفته های منابع آگاه حکایت از آن دارد که پاکستان موضع بیطرفی اخیر خود را در قبال مساله یمن متوقف کرده و سعی دارد فضای اختلافی را میان ریاض واسلام آباد بخاطر مساله یمن ایجاد شده است، از میان بردارد.

عربستان بطور رسمی از پاکستان خواسته بود به ائتلاف حمله به یمن ملحق شود اما تا امروز پاکستان این خواسته ریاض را اجابت نکرده و این باعث شده است تا اعراب منطقه به ویژه ریاض چندان دل خوشی از مقامات اسلام آباد نداشته باشند؛ موضوعی که این روزها به یک نگرانی برای دولت پاکستان تبدیل شده است. ادامه حملات هوایی عربستان به یمن، و رفت و آمده های پی در پی مقامات عربستان و پاکستان، حکایت از آن دارد که عربستان تصمیم جدی برای متوقف کردن حمله به یمن ندارد و برای ادامه این مسیر، همچنان خواستار همراهی پاکستان است.

این رسانه پاکستانی به نقل از منابع آگاه، بدون ذکر هیچ نام و نشانی از این منابع، نوشت: طبق توافق انجام شده اخیر بین اسلام آباد و ریاض، در صورتی که عربستان بخواهد حمله نظامی جدیدی به یمن انجام دهد، قبل از هرگونه اقدام با پاکستان مشورت خواهد کرد.

اکسپرس تریبیون به نقل از منابع خود نوشته است: هرگونه اقدام نظامی بعدی عربستان در منطقه، از جمله هرگونه حمله نظامی، تنها بعد از مشورت با پاکستان انجام خواهد شد.

این رسانه پاکستان در ادامه این گزارش، از انجام گفت و گو میان عالی ترین مقامات ارتش پاکستان و عربستان درباره موضوع حمله زمینی به یمن و دیگر گزینه ها در جریان سفر هیات عالی دولتی-نظامی پاکستان به ریاض خبر می دهد و به نقل از منابع خود می نویسد: پاکستان، در صورت حمله زمینه عربستان به مناطق قبایلی یمن، کمک نظامی و تجهیزات جنگی در اختیار آن قرار خواهد داد و تجارب لازم را برای حمله بعدی عربستان به یمن، در اختیار ریاض قرار خواهد داد.

براساس این گزارش، محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان که بعد از سفر روز پنجشنبه گذشته خود به ریاض، عازم لندن شد، به محض بازگشت از لندن (امروز یا فردا)، با فرمانده ارتش کشورش دیدار خواهد کرد و در این دیدار درباره چگونگی اجرای تصمیماتی که در سفر اخیر آنها به ریاض گرفته شد، بحث و گفت و گو خواهد شد.

این رسانه پاکستانی به نقل از منابع آگاه نوشته است: در جریان سفر روز پنجشنبه گذشته نخست وزیر، فرمانده ارتش و وزیر دفاع پاکستان به عربستان، موضوع یمن میان مقامات عالی دولتی و نظامی پاکستان و عربستان بطور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و توافقاتی میان دو طرف برای برداشتن گام های بعدی در این زمینه انجام شد.

بر اساس این گزارش، فرمانده ارتش پاکستان در سفر اخیر به ریاض، به همتای سعودی خود گفت که عملیات 'توفان قاطعیت' عجولانه، بدون محاسبه و بدون تعیین اهداف دقیق انجام شد.

این منابع، دیدار اخیر نواز شریف نخست وزیر پاکستان با عبد ربه منصور رییس جمهوری فراری یمن را در ریاض بسیار مهم توصف کرده اند و ضمن گفت و گو درباره بازگشت دوباره این رییس جمهوری فراری به قدرت در یمن، درباره حضور و نقش نیروهای نظامی پاکستان در یمن بعد از استقرار دوباره عبد ربه منصور صحبت کرده اند.

در همین حال، محمد العمری سخنگوی گارد ملی آل سعود به نوعی از برنامه آغاز حمله زمینی به یمن سخن گفته و ادعا کرده است که عملیات استقرار نیروهای این گارد برای آغاز ماموریتشان در مرزهای عربستان با یمن در آخرین مراحل است.

به گزارش شبکه خبری المنار لبنان، العمری در صفحه توئیتر خود نوشته است: نیروهای گارد ملی سعودی به شهر نجران رسیده اند تا از مرزهای جنوبی عربستان با یمن حمایت کنند.

تیپ شاهزاده سعدبن عبدالرحمن که به مرزهای جنوبی یمن اعزام شده، از هشت یگان اصلی از جمله توپخانه، خمپاره انداز و دفاع هوایی، یگان سلاح های ضد زره و جلوگیری از نفوذ تشکیل شده است.

عزیمت نیروهای گارد ملی سعودی به مرزهای عربستان و یمن در سایه گمانه زنی ها، احتمال دخالت زمینی این گارد را در یمن افزایش داده و البته این ارزیابی ها و انتظارهایی است که در گزارش های منطقه ای و بین المللی به آنها اشاره شده است.

ناظران معتقدند که به رغم صحبت از راه حل های سیاسی، ادامه بمباران یمن توسط جنگنده های سعودی ها یک دلیل قوی بر تصمیم آنها برای ادامه تجاوزها علیه این کشور است.

5252

کد N804176