هیل: تلاش جمهوریخواهان برای افزودن متمم‌هایی به طرح نظارت بر کنگره

سیاسی

جمهوریخواهان آمریکا در جدیدترین تلاش‌های خود برای سخت کردن حصول یک توافق هسته‌ای با ایران قصد دارند دولت را ملزم به اضافه کردن شروطی به این توافق کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل، جمهوریخواهان تندرو به دنبال راه‌هایی هستند تا بتوانند دموکرات‌ها را برای موافقت با طرحی که نظارت کنگره بر یک توافق هسته‌ای با ایران را الزامی می‌کند تحت فشار قرار دهند. آن‌ها در جدیدترین تلاش‌های خود قصد دارند متمم‌هایی را به این طرح اضافه کنند.

کمیته روابط خارجی سنا اخیرا طرح سناتور باب کور کروبن گاردین را به تصویب رساند که به کنگره اجازه می‌دهد تا 30 روز پس از حصول یک توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 آن را مورد بازبینی قرار دهد.

اکنون سناتورهای جمهوریخواه با اعلام این شروط به دنبال این هستند که دموکرات‌ها را در یک تنگنا قرار دهند تا مجبور شوند بین این دو راه یکی را انتخاب کنند؛ با مخالفت با این متمم‌ها مورد مواخذه و حمله قرار گیرند یا با موافقت با این متمم‌ها باراک اوباما را عصبانی کنند.

به گزارش هیل، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از فلوریدا و مارک کرک گفته‌اند که طرح سناتورها کورکر و گاردین باید شامل این شرط باشد که مقامات ایران به طور علنی حق اسراییل به عنوان یک کشور یهودی را به رسمیت بشناسند و رییس‌جمهور آمریکا حصول یک توافق هسته‌ای را باید منوط به این مساله کند.

اما بعید به نظر می‌رسد که مقامات ایرانی چنین شرطی را بپذیرند و حتی بخواهند آن را اعلام کنند.

این دو سناتور آمریکایی علاوه بر این خواهان اضافه شدن متمم دیگری به این طرح هستند که بر اساس آن توافق هسته‌ای مشروط به آزادی جیسون رضائیان، شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران می‌شود.

مارکو روبیو در این باره گفت: دولت اوباما باید آزادی فوری جیسون رضائیان و دیگر آمریکایی‌های محبوس در ایران را پیش از حصول یک توافق هسته‌ای خواستار شود.

اما ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که ما مساله آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران را با ایرانی‌ها مطرح کرده‌ایم اما مذاکرات ایران و گروه 1+5 روی مساله هسته‌ای تهران متمرکز است.

سناتور روبیو هم‌چنین متمم دیگری را مطرح کرده است که تضمین کند هرگونه لغو تحریم‌ها در یک توافق هسته‌ای با ایران بر دیگر تحریم‌هایی که به دلایل دیگر علیه ایران اعمال شده از جمله برنامه موشک‌های بالستیک تاثیر نخواهد گذاشت.

بر اساس این گزارش، جمهوریخواهان در حالی این متمم‌ها را مطرح می‌کنند که باراک اوباما در حال حاضر تنها نیازمند حمایت 34 سناتور از توافق هسته‌ای با ایران است و این بدین معنی است که وی در صورت از دست دادن حمایت تعداد زیادی از دموکرات‌ها باز هم می‌تواند موفق باشد.

متمم دیگری که در این میان مطرح شده این است که توافق نهایی با ایران باید به عنوان یک قرارداد به مجلس سنا ارائه شود؛ در حالی که دولت آمریکا بارها اعلام کرده است این یک قرارداد نبوده و تنها یک توافق است. طبق قوانین آمریکا دولت برای انجام قرارداد با یک قدرت خارجی نیازمند تصویب آن در سناست که امضای توافق شامل آن نمی‌شود.

سناتور تد کروز نیز خواهان اضافه شدن متممی شده است که از نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که این متمم‌ها بتواند رای مخالف نمایندگان را جلب کند.

دموکرات‌های آمریکا تلاش می‌کنند تا از تغییرات اساسی در این طرح جلوگیری کنند. آن‌ها پیش از این برای قابل قبول‌تر کردن طرح کمیته روابط خارجی سنا در نظر اوباما متمم دیگری را به آن اضافه کرده بودند.

سناتور رابرت منندز در این باره گفت: من با متمم‌های سمی و مخرب مخالفت خواهم کرد و از سناتورهای دیگر می‌خواهم از هر اقدامی که ممکن است تصویب طرح کمیته روابط خارجی از سوی هر دو حزب را به خطر بیندازد پرهیز کنند.

رییس‌جمهور آمریکا پیش‌تر گفته بود هر قانونی را که منجر به تضعیف مذاکرات هسته‌ای شود وتو خواهد کرد اما اخیرا در پی اضافه شدن متمم‌های دموکرات‌ها گفته است اگر طرح مذکور از سوی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مورد موافقت قرار گیرد آن را امضا خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، جمهوریخواهان آمریکا در حالی این درخواست را مطرح می‌کنند که باراک اوباما در گفت‌وگوی اخیر خود با رادیو ملی آمریکا گفته بود اگر از ایران بخواهیم اسراییل را به رسمیت بشناسد مثل این است که بگوییم توافق هسته‌ای وجود نخواهد داشت.

اوباما هم‌چنین درخواست نخست‌وزیر اسراییل در این باره را نادرست توصیف کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چند روز پس از این که ایران و گروه 1+5 توانستند به یک چارچوب کلی برای حصول توافق جامع نهایی دست پیدا کنند گفت که این توافق باید منوط به به‌رسمیت شناخته شدن موجودیت اسراییل از سوی ایران شود.

انتهای پیام

کد N804023