محمدی ری‌شهری:

سراسر دعای مکارم‌الاخلاق، درس زندگی است

خداوند

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) با تبریک ایام ماه رجب گفت: ماهی که در آن بسر می‌بریم، سرآغاز رسیدن به ماه شعبان و رمضان است، که باید در آن تلاش کنیم انس ما با آفریدگار هستی بیشتر شود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) با تبریک ایام ماه رجب گفت: ماهی که در آن بسر می‌بریم، سرآغاز رسیدن به ماه شعبان و رمضان است، که باید در آن تلاش کنیم انس ما با آفریدگار هستی بیشتر شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محمدی ری‌شهری در دیدار جمعی از اعضای پژوهشکده هوا فضا، با طرح این پرسش که در این ماه‌ها که از بهترین اوقات دعاست، کدام دعا بهترین درخواست ما از خدا می‌تواند باشد؟ گفت: باید ببینیم چه دعایی است که اگر اجابت شود، انسان در زندگی مادی و معنوی کامیاب خواهد شد.

رئیس موسسه علمی - فرهنگی دارالحدیث گفت: در روایت است که پیامبر اکرم(ص)، ترجیح می‌داد که دعاهای جامع را بخواند زیرا بعضی از دعاها از جامعیت برخوردار است و استجابت سایر دعاها نیز در آن دعاست که بطور مثال، استغفار از همان دعاهای جامع است و توصیه شده است برای کسانی که دارای مشکلات فراوان هستند، زیاد استغفار کنند که این موجب رفع موانع و گرفتاری‌های انسان خواهد شد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) بیان کرد: البته در روایت است که خداوند به حضرت موسی (س) فرمود: ای موسی هر چه می‌خواهی از من بخواه حتی نمک خمیر نان تنور خانه‌ات را و نکته این مساله این است که انسان هیچ کسی را در عالم غیر از خدا موثر نداند و هیچ چشم امیدی به غیر خدا نداشته باشد.

محمدی ری‌شهری در ادامه با بیان این‌که «یکی از دعاهای مهم و سازنده و پر محتوا، دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه است که خواندن آن دعا برای خودسازی توصیه شده است» افزود: در این دعا درخواست‌های بسیار مهمی مطرح شده است و سراسر این دعا درس زندگی است.

وی تصریح کرد: در پایان این دعا همه درخواست‌ها در چند جمله خلاصه می‌شود که با استجابت آن، همه نیازهای معنوی و بلکه نیازهای مادی انسان برطرف می‌شود و آن از نکات بسیار کلیدی است که باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.

محمدی ری‌شهری افزود: امام سجاد علیه السلام، در این فراز از دعا می‌فرماید: خدایا کاری کن در لحظاتی که غافلم به یاد تو بیفتم، زیرا اگر انسان بتواند، به یاد خدا مداومت داشته باشد و خودش را در محضر خدا ببیند، باعث تحول اساسی در زندگی او خواهد شد و این مقدمه رسیدن به آن کامیابی بزرگ است.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث افزود: در فراز بعدی این دعای شریف امام سجاد(ع) می‌فرماید: خدا کمکم کن برای این که مهلتی که برای من قرار دادی را در طاعت تو صرف کنم و در راه آسانی مرا ببر که به کیمیای محبت تو برسم که این موجب آبادانی دنیا و آخرت من خواهد شد.

محمدی ری‌شهری همچنین با استناد به روایتی از پیامبر اکرم(ص) افزود: دل‌های انسان‌ها سه گونه است، یکی قلبی که کاملا مشغول به دنیاست و قلبی که مشغول به آخرت است و قلبی که به خدا سپرده شده و عاشق خداست.

وی در ادامه افزود: در این روایت پیامبراکرم (ص) سپس می‌فرمایند: کسی که دلش را دنیا پرکرده است، سیر نخواهد شد، چون بهره مندی بیشتر از آن، موجب افزایش عطش می‌شود و اما کسانی که قلبشان مشغول آخرت باشد به درجاتی والا در آخرت خواهند رسید و اما کسانی که تلاش‌هایشان برای مزد نیست و فقط برای خدا کار می‌کنند، هم دنیا را خواهند داشت و هم آخرت را و هم خدا با آن‌ها خواهد بود.

محمدی ری شهری در پایان گفت: باید از خدای متعال بخواهیم که دل‌های ما را محل انوار ذکر خودش قرار بدهد تا توفیق برای خود سازی و خدمت بیشتر به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N803691