زیان ۱۷ میلیارد دلاری ترکیه از بحران سوریه و عراق

سیاسی

حزب اپوزیسیون ترکیه با انتشار گزارشی، از زیان ۱۷ میلیارد دلاری ترکیه از بحران های سوریه و عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حزب جمهوری خلق ترکیه (CHP) با انتشار گزارشی از زیان ۱۷ میلیارد دلاری ترکیه پس از بحران های سوریه و عراق خبر داد. براساس این گزارش، هزینه هایی که صرف پناهندگان سوری داخل ترکیه و زیانهایی که پس از این بحران ها به صنعت توریسم ترکیه وارد شده است، دلایل اصلی این خسارت اقتصادی را تشکیل می دهد.

بنا بر این گزارش دولت ترکیه تا به حال ۵.۵  میلیارد دلار برای پناهندگان سوری هزینه کرده است. بحرانهای داخل سوریه و عراق، علاوه بر هزینه های مستقیمی که برای دولت ترکیه داشته، باعث افت شدید درآمدهای ترکیه از توریسم و صادرات نیز شده است.

  اقتصاددانان ترکیه معتقدند با وجود ظرفیت ۱۰.۵ میلیارد دلاری صادرات ترکیه به سوریه، با آغاز بحران داخلی سوریه این میزان کمتر از ۴.۵ میلیارد دلار در همان سالها بوده است. اپوزیسیون ترکیه همچنین معتقد است بحرانهای داخل سوریه و عراق باعث شده است صنعت توریسم ترکیه حداقل ۱.۶ میلیارد دلار ضرر کند.

این حزب همچنین با اشاره به بعد اجتماعی این بحران ها، اعلام کرد در داخل ترکیه حدود ۵۰۰ هزار کودک سوری زندگی می کند که به سن ورود به مدرسه رسیده اند، اما دولت ترکیه توانایی تعلیم حداکثر ۱۷۵ هزار دانش آموز سوری را دارد که این امر در آینده ای نه چندان دور، باعث رشد یک نسل بی سواد در سوریه خواهد شد.  

در این گزارش همچنین با اشاره به این که بحران سوریه در حال خارج شدن از یک بحران کوتاه مدت و یا میان مدت است، در خصوص اثرات طولانی مدت این بحران بر روی اقتصاد ترکیه هشدار داده شده است.

بر اساس آمارهای رسمی دولت ترکیه، یک میلیون و ۶۹۹ هزار پناهنده سوری در داخل ترکیه زندگی می کنند که تنها ۲۷۰ هزار نفر آنها در داخل مراکز تعیین شده از سوی دولت ترکیه ساکن هستند.