ظریف در نیویورک: اختلافات داخلی، آمریکا را از اجرای تعهدات بین المللی معاف نمی‌کند

وزیر امور خارجه از احتمال گفت وگو با نمایندگان کشورهای 5+1 درحاشیه برگزاری کنفرانس بازنگری معاهده'ان پی تی'سخن گفت و تاکید کرد:از نظر ایران دولت آمریکا مسئول اجرای توافقنامه هسته ای خواهد بود و اختلافات داخلی این کشور آن را از اجرای تعهدات بین المللی خود معاف نخواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، «محمدجواد ظریف» حدود ساعت 3 بعدازظهر یکشنبه به وقت محلی وارد اقامتگاه خود در نیویورک شد و در بدو ورود توضیحاتی درباره اهداف این سفر در اختیار خبرنگاران قرار داد.

وی، هدف اصلی خود از این سفر را شرکت در کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی ذکر کرد که طبق مقررات معاهده منع گسترش هرپنج سال یک بار به منظور بحث و گفت وگو پیرامون ارکان سه گانه اصلی این معاهده و رسیدن به یک سند لازم الاجرای نهایی در مقر اصلی سازمان ملل متحد برگزار می شود.

ظریف با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل مربوط به سند نهایی این کنفرانس ها باوجود نشست های متعدد هنوز همچنان بی نتیجه و لاینحل باقی مانده اند گفت: ایران در مقام ریاست جنبش عدم تعهد در این نشست ها تلاش خواهد کرد تا مواضع جنبش عدم تعهد را که در بسیاری ازموارد با اهداف و مواضع جمهوری اسلامی انطباق دارد، مطرح و پیگیری کند.

وزیر امورخارجه یادآور شد، سند نهایی مورد نظر در این نشست ها در واقع با توجه به سه ستون اصلی این معاهده که عبارتند از خلع سلاح هسته ای، دستیابی به فنآوری های هسته ای و در نهایت جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای مورد بحث وبررسی قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: کشورهای عضو معاهده و به طورکلی همه کشورهای غیر هسته ای جهان یک هدف را دنبال می کنند و آن هم رسیدن به توازنی میان هر سه رکن اصلی این معاهده است به خصوص درموردخلع سلاح هسته ای که کشورهای دارای سلاح هسته ای بیشترین تخلفات را در رابطه با موازین این معاهده مرتکب می شوند.

وزیر امور خارجه ایران درباره تعهدات کشورهای هسته ای جهان درقبال این معاهده گفت:همانطورکه میدانیم این کشورها براساس رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری موظف به خلع سلاح کامل هسته ای شده اند که تا کنون به این تعهد و خود عمل نکرده اند.

وی درباره پی آمدهای توافقنامه هسته ای گفت: ما از ابتدا هم گفته ایم که توافق وتحریم با یکدیگر سازگاری ندارند و به این نکته هم بارها اشاره کرده ایم که طبق چارچوبی که درگفت وگوهای لوزان به آن دست پیدا کردیم، همزمان با اجرای توافقنامه تحریم ها برداشته خواهند شد و قطعنامه های شورای امنیت هم از طریق قطعنامه تازه ای لغو خواهند شد.

ظریف تاکید کرد آنچه در گفت وگوهای لوزان برسر آن توافق شده باید در این مرحله نهایی به صورت سند لازم الاجرایی دربیاید تا مرحله اجرایی آن ها پس از امضای این سند شروع بشود.

وی درباره برخی از جنجال های کنگره آمریکا و مناقشات میان دوحزب این کشور در خصوص توافقنامه هسته ای گفت:همانطورکه ما از ابتدا گفته ایم ما دولت ایالت متحده آمریکا را مسئول اجرای توافقنامه می دانیم و مشکلات و مناقشات داخلی آمریکا به ما و اجرای این توافقنامه ربطی پیدا نمی کند و طبق مقررات بین المللی مشکلات داخلی کشورها آنها را از اجرای تعهدات خود معاف نمی کند و این چهارچوب اساسی است که ما به آن اهمیت می دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور گفت: انتظار داریم مسئولین دولت آمریکا در این خصوص توضیحاتی به ما بدهند و قصد ما این خواهد بود که توضیحات دولت آمریکا در مورد اختلافات داخلی خود و نقش احتمالی این اختلافات در اجرای توافقنامه را هم به صراحت بشنویم.

52261

کد N803625