ادامه اعتراضات زندانیان سابق گوآنتانامو مقابل سفارت آمریکا در اوروگوئه

چهار زندانی سابق گوآنتانامو برای چندین روز متوالی در مقابل سفارت آمریکا در اوروگوئه دست به اعتراض زده و گفتند، واشنگتن باید به خاطر حبس طولانی مدت آن‌ها برایشان خانه و کمک مالی فراهم کند.

چهار زندانی سابق گوآنتانامو برای چندین روز متوالی در مقابل سفارت آمریکا در اوروگوئه دست به اعتراض زده و گفتند، واشنگتن باید به خاطر حبس طولانی مدت آن‌ها برایشان خانه و کمک مالی فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این چهار زندانی سابق گوآنتانامو که یکی از آن‌ها تبعه تونس و سه تن دیگر سوری هستند اعتراض خود را از روز جمعه آغاز کرده و می‌گویند تا زمانی که با سفیر آمریکا در اوروگوئه دیدار نکنند در مقابل این سفارتخانه مونته‌ویدئو باقی خواهند ماند.

دولت اوروگوئه دسامبر سال گذشته میلادی به عنوان یک ژست بشردوستانه این چهار تن را به همراه دو زندانی سابق دیگر که به دستور مقامات آمریکا از زندان گوآنتانامو آزاد شده بودند در کشور خود پذیرفت. این افراد به خاطر احتمال داشتن روابط با القاعده به مدت 12 سال در زندان گوانتانامو محبوس بودند اما مقامات آمریکا به این نتیجه رسیدند که آن‌ها دیگر تهدیدی محسوب نمی‌شوند و آن‌ها را آزاد کردند.

این زندانیان سابق در بیانیه‌ای گفتند، آن‌ها خواستار حمایت دولت آمریکا هستند چرا که اوروگوئه یک کشور فقیر است اما در حد خود برای آن‌ها خانه و کمک مالی فراهم کرده است. دولت اوروگوئه یک خانه در اختیار این شش تن قرار داده و ماهیانه 600 دلار نیز برای مخارجشان به آن‌ها می‌دهد.

این افراد در ادامه بیانیه خود گفتند: آمریکا نمی‌تواند جبران اشتباهاتش را به افراد دیگری محول کند. آن‌ها باید با تهیه مسکن و حمایت مالی به ما کمک کنند. ما معتقدیم با توجه به حبس ناعادلانه ما در گوآنتانامو، این حداقل کاری است که آمریکا می‌تواند انجام دهد.

این افراد اعتراض خود را پس از تعطیل شدن سفارتخانه آمریکا در آخر هفته آغاز کردند و مقامات آمریکایی در بیانیه‌ای گفتند، افرادی که اجازه ملاقات با سفیر آمریکا را می‌خواهند باید در ساعات کاری مراجعه کنند.

انتهای پیام

کد N803522