با مشروط کردن مذاکرات با انصارالله؛

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن: عملیات عربستان ادامه دارد/درخواست عبدالله صالح را نمی‌پذیریم

یمن

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن با بیان اینکه تجاوزهای ائتلاف عربی موسوم به طوفان قاطع علیه جنبش انصارالله همچنان ادامه دارد، عنوان داشت که عقب‌نشینی جنبش انصارالله شرط مذاکره با آنها است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، ریاض یاسین، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن در گفت‌وگوی مطبوعاتی در لندن تاکید کرد: عبد ربه منصور هادی (رئیس‌جمهور مستعفی یمن) و دولت او تا زمانی که حوثی‌ها از شهرهای تحت کنترل خود عقب‌نشینی نکنند به هیچ وجه توافق با حوثی‌ها را نمی‌پذیرند.

وی ادعا کرد که 70 درصد از اراضی یمن در حال حاضر خارج از کنترل حوثی‌ها است.

ریاض یاسین در خصوص درخواست‌های علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن برای برگزاری مذاکرات صلح تاکید کرد که دولت این کشور این درخواست‌ها را نمی‌پذیرد.

وی افزود: پس از این همه خرابی‌ها این دعوت‌ها قابل قبول نیست و علی عبدالله صالح هیچ جایی در مذاکرات سیاسی در آینده ندارد.

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن همچنین مدعی شد، 1600 حوثی در ایران آموزش می‌بینند و نیروهای سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان در یمن حضور دارند.

در همین حال وزیر خارجه دولت مستعفی اعلام کرد که دولت هادی در حال تدوین پرونده‌ای در مورد ارتباط علی عبدالله صالح با القاعده و گروه‌های تروریستی است و می‌خواهد این پرونده را به سازمان ملل تقدیم کند.

ریاض یاسین بر لزوم ادامه عملیات نظامی در یمن تاکید کرد و گفت: عملیات طوفان قاطع پایان نیافته است. اقداماتی با حملات هوایی آغاز شد اما ممکن است تحرکاتی از جمله استقرار سربازان زمینی نیز در پی آن صورت بگیرد.

وی افزود: ممکن است این امر در مناطق امن انجام شود و این نیاز وجود نخواهد داشت که ائتلاف نیروهای زمینی در یمن را مستقر کند چراکه 70 درصد از اراضی یمن تحت کنترل حوثی‌ها یا علی عبدالله صالح نیست.

ریاض یاسین در ادامه مدعی شد: نیروهای داعش در یمن حضور ندارند و داعش از حضور خود در تعز یا عدن خبر نداده است. القاعده در ابین حضور دارد اما علی عبدالله صالح از القاعده خطرناک‌تر است.

انتهای پیام

کد N803499