تحریم و توافق باهم سازگاری ندارند

کنفرانس ان پی تی, محمد جواد ظریف, مذاکرات هسته ای ایران

ظریف که برای حضور در کنفرانس بازنگری در معاهده منع و گسترش سلاح های هسته ای ( ان پی تی) به نیویورک سفر کرده از احتمال گفتگو با نمایندگان ۱+۵ درحاشیه این کنفرانس سخن گفت و تاکیدکرد ازنظر ایران دولت آمریکا مسئول اجرای توافقنامه هسته ای خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر امور خارجه درباره موضوع برداشته شدن تحریم های ایران گفت: ما از ابتدا گفته ایم که تحریم و توافق باهم سازگاری ندارند، باید طرف های ما یکی از این دو را انتخاب کنند.
وی افزود: در مذاکرات لوزان ما به چارچوبی رسیده بودیم که با اجرای آن، هم تحریم های اقتصادی و مالی برداشته و هم قطعنامه های شورای امنیت لغو می شوند و یک قطعنامه جایگزین آن می شود که توافق را تائید خواهد کرد.
ظریف با تاکید بر اینکه این توافق مبنایی بوده که در لوزان به نتیجه رسیده است، گفت: البته باید در مورد همه زمینه ها، چارچوب هایی که در لوزان درباره آنها توافق شده، یا راه حل هایی که در موردشان تفاهم شده است، به صورت مکتوب در آیند و به سندی که مورد موافقت قرار بگیرد، تبدیل شوند.
وی درباره نشست اخیر وین افزود: در اجلاس وین، دوستان ما این فرصت را پیدا کردند که در مورد حرف هایی که زده شده و نیز درباره برنامه هایی که در کنگره مطرح بوده است، سئوال کنند و بیشتر در مورد موضوع تحریم ها صحبت و حتی در مورد متنی که در این زمینه مطرح است، گفتگو شود.
وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به برگزاری کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی گفت: بسیاری از مسائل مربوط به سند نهایی ان پی تی با وجود نشست های متعدد هنوز همچنان بی نتیجه و لاینحل باقی مانده اند و ایران در مقام ریاست جنبش عدم تعهد دراین نشست تلاش خواهدکرد تا مواضع جنبش عدم تعهد را که در بسیاری ازموارد با اهداف و مواضع جمهوری اسلامی انطباق دارد مطرح و پیگیری کند.
نشست بین المللی بازنگری در معاهده منع و گسترش سلاح های هسته ای ( ان پی تی )  امروز در نیویورک آغاز می شود. کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی تا اول خرداد ادامه دارد . وزیر امور خارجه کشورمان که به نیویورک سفر کرده است، ضمن سخنرانی در این نشست بین المللی، با همتایان خود از کشورهای مختلف، نمایندگان و رؤسای مجامع مختلف بین‌المللی دیدار کند.
محمد جواد ظریف همچنین در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با همتایان خود در گروه 1+5  از جمله وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار می‌کند.
وزیر امور خارجه در بدو ورود به نیویورک گفت : جمهوری اسلامی ایران در مقام ریاست جنبش عدم تعهد دراین نشست مواضع این جنبش را مطرح و پیگیری می کند.
محمد جواد ظریف رسیدن به یک سند لازم الاجرای نهایی را هدف برگزاری اجلاس بازنگری معاهده ( ان پی تی ) دانست که هر 5 سال یکبار برگزار می شود.
محمد جواد ظریف درباره برنامه هایش در این سفر اظهار داشت: علاوه بر سخنرانی در این نشست با برخی مقامات شرکت کننده در اجلاس دیدار خواهم کرد.
وزیر امور خارجه با اشاره به مباحث اخیر مقامات آمریکایی درباره مذاکرات هسته ای تاکید کرد: ما دولت آمریکا را مسئول اجرای تعهدات بین المللی می دانیم و طبق مقررات بین المللی /مشکلات داخلی هیچ دولتی، آن دولت را از اجرای تعهدات بین المللی خود معاف نمی کند.
ظریف با بیان اینکه ما بر این مبنا مذاکره می کنیم ، تصریح کرد : ازنظر ایران دولت آمریکا مسئول اجرای توافقنامه هسته ای خواهد بود و  اختلافات داخلی آمریکا این کشور را از اجرای تعهدات بین المللی معاف نمی کند.
کد N803414