فرستاده پیشین سازمان ملل:

پیش از حملات عربستان گروه های یمنی در حال رسیدن به توافق بودند

سیاسی

«جمال بن عمر» گفت ارتش عربستان حملات خود به یمن را در شرایطی آغاز کرده است که گروه های درگیر این کشور در حال دستیابی به یک توافق بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «جمال بن عمر» فرستاده پیشین سازمان ملل در امور یمن گفت حملات نظامی عربستان به یمن عامل بی نتیجه ماندن تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران این کشور بوده است.

وی که تا پیش از کناره گیری اش در هفته گذشته، بر مذاکرات صلح بین گروه های یمنی نظارت می کرد در گفتگو با وال استریت ژورنال عربستان را مسئول وضعیت کنونی یمن دانست. بن عمر تاکید کرد پیش از آن که جنگنده های ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی ها حمله به یمن را آغاز کنند، گروه های درگیر این کشور به یک توافق نهایی نزدیک شده بودند.

به گفته وی طی دور نهایی مذاکرات که تا پیش از حمله عربستان در ماه گذشته میلادی ادامه داشت، طرفین شرکت کننده به یک نقطه تعیین کننده برای تشکیل یک دولت انتقالی با شرکت تمامی گروه ها از جمله حوثی ها رسیده بودند.

بن عمر قرار است روز دوشنبه در جلسه غیرعلنی شورای امنیت شرکت کرده و اطلاعات خود را از وضعیت میدانی تحولات یمن در اختیار اعضای این شورا قرار دهد. گفتنی است در مذاکرات یمن که با نظارت سازمان ملل از ابتدای ژانویه آغاز شده بود 12 گروه سیاسی و قبیله ای این کشور حضور داشتند.