آمانو در آغاز نشست بازنگری ان.پی.تی در مورد ایران صحبت می کند

سیاسی

نشست بازنگری معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته ای (ان.پی.تی) قرار است روز دوشنبه هفتم اردیبهشت با سخنرانی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیویورک آغاز به کار کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد علاوه بر یوکیا آمانو مدیرکل ژاپنی این نهاد بین المللی، «تائوس فروخی» رییس این دوره اجلاس بازنگری ان.پی.تی نیز سخنرانی خواهد داشت.

براساس این بیانیه قرار است «رومن تسفای» بانوی اول اتیوپی، ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن و استفان برنز رییس کمیسیون تنظیم انرژی آمریکا در مراسم افتتاحیه سخنرانی کنند. گفته می شود که بخش مهمی از سخنرانی یوکیا آمانو درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 و توافق احتمالی هسته ای خواهد بود.

توشیو سانو سفیر و رییس هیات ژاپن در اجلاس بازنگری 2015 ان.پی.تی و ریچمت بودیمان سفیر و نماینده دائم اندونزی در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دیگر سخنرانان روز اول این نشست هستند.

نشست بازنگری معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته ای هر 5 سال یکبار و با حضور تمامی اعضای این معاهده برگزار می شود. در این نشست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به همراه تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نیز حضور دارد و قرار است دیداری بین وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در حاشیه این اجلاس درباره نگارش متن توافق جامع هسته ای انجام بگیرد.

گفته می شود که رژیم صهیونیستی نیز در اجلاس امسال حضور دارد. در اجلاس سال 2010، کشورهای عضو توافق کردند که این رژیم باید به معاهده عدم اشاعه بپیوندد. در حال حاضر کشورهای هند، کره شمالی، پاکستان و رژیم صهیونیستی که دارای بمب اتمی هستند، عضو معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته ای نیستند.

کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و در حال توسعه تاکید دارند که باید ضرب الاجلی برای کشورهای دارای بمب های هسته ای در خصوص نابودی این تسلیحات تعیین شود.