بان کی‌مون توقف اعدام مجرمین مواد مخدر در اندونزی را خواستار شد

دبیرکل سازمان ملل از مقامات اندونزی درخواست کرد اعدام 10 زندانی شامل دو استرالیایی که اخیرا در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر در این کشور به این مجازات محکوم شدند را اجرا نکنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که براساس گزارش‌ها اندونزی تا کنون به هفت نفر از این 10 زندانی، شامل دو استرالیایی و دو نیجریایی اطلاع داده در عرض چند روز آینده و احتمالا روز سه‌شنبه حکم اعدامشان اجرا خواهد شد.

این در حالی است که تبعه‌های برزیل، غنا و فیلیپین نیز در میان این زندانیان محکوم شده به اعدام هستند. یک شهروند فرانسوی نیز به سبب تعویق موقت اعدامش شامل دور بعدی این اعدام‌ها نخواهد شد.

در عین حال سازمان ملل با این مجازات‌های اعدام مخالفت کرد و سخنگوی بان کی‌مون، دبیر کل این سازمان اعلام کرد، وی از جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی خواسته فورا تعلیق مجازات اعدام در اندونزی را با در نظر داشتن لغو کامل این مجازات اعلام کند.

نظام قضایی اندونزی مجازات‌های بسیار سختی را برای جرایم مربوط به مواد مخدر در نظر گرفته و در سال 2013 پس از یک وقفه پنج ساله مجددا حکم اعدام برای این جرایم را به اجرا درآورد. سال جاری میلادی شش نفر در اندونزی درارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شدند.

سخنگوی سازمان ملل در بیانیه خود گفت: براساس قوانین بین‌المللی اگر قرار به استفاده از مجازات اعدام باشد باید تنها آن را برای جدی‌ترین جرایم یعنی قتل عمد و همراه با حمایت‌های مناسب در نظر گرفت.

وی گفت: جرایم مربوط به مواد مخدر معمولا تحت عنوان جدی‌ترین جرایم قرار نمی‌گیرند.

انتهای پیام

کد N803152