ایندیپندنت:

پیامدهای منفی حمله عربستان به یمن بزودی گریبان اروپا را می‌گیرد

سیاسی

یک روزنامه انگلیسی با اشاره به تحولات یمن و ادامه حملات عربستان به این کشور عنوان داشت که اقدامات ریاض موجب افزایش تروریسم و همچنین افزایش شمار قایق هایی که حامل مهاجران به اروپا هستند می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه ایندیپندنت در گزارشی به قلم «پاتریک کوکبرن» می نویسد: بحران یمن بزودی تبدیل به مشکلی برای اروپا خواهد شد. 

کوکبرن در ادامه می نویسد: یمن کمبودهای زیادی دارد اما در مورد اسلحه این کشور به هیچ وجه کمبود ندارد. بر اساس گزارش کارشناسان سازمان ملل که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شده خود یمنی ها بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون قبضه سلاح دارند که این تعداد سلاح برای جمعیت ۲۶ میلیون نفری یمن کافی است. با این وجود کارشناسان اعلام کرده اند که درخواست برای سلاح در این کشور بالاست. 

عربستان مدعی است که قصد بازگرداندن رئیس جمهور قانونی یمن به قدرت و مقابله با نفوذ ایران در یمن را که حوثی ها را حمایت می کند را دارد اما حقیقت آن است که حوثی ها که در یک سال گذشته توانسته اند اغلب مناطق یمن را به تصرف خود در آورند ارتباط چندانی با ایران ندارند.

بر همین اساس نمی توان انتظار داشت که جنگ در یمن خاتمه پیدا کند زیرا هر یک از طرفین با کمبود سلاح مواجه هستند. 

سیاست در یمن بسیار پیچیده است بطوریکه دشمنان قدیمی تبدیل به متحدانی قوی و دوستی های پایدار تبدیل به دشمنی های خونین شده اما با این وجود نباید تصور کرد که جنگ در یمن که عربستان با آغاز حملات هوایی از تاریخ ۲۶ مارس آتش آن را شعله ورتر کرد به سایر مناطق جهان کشیده نمی شود. در حال حاضر این جنگ فرصت مناسبی برای رشد القاعده در یمن فراهم آورده و از همین رو ممکن است شاهد افزایش حملاتی همانند آنچه در مورد شارلی ابدو رخ داد باشیم. 

سقوط این کشور و تبدیل آن به محلی دائمی برای جنگ موجب فرستاده شدن هزارن قایق حامل مهاجران به غرب اروپا و یا حتی سایر نقاط جهان می شود. بر همین اساس اقدام رهبران غربی برای کاهش تروریسم و یا کاهش آمار مهاجران کشته شده در مدیترانه در حالیکه آنها چشم خود را بر جنگی که ریشه چنین تحولاتی (تروریسم و مهاجرت) است می بندند بی معنی خواهد بود.

با توجه به این مطلب که آمریکا تصمیمی برای پایان دادن به جنگ یمن ندارد این جنگ به دست عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس افتاده و آنچه در حقیقت در این کشور رخ می دهد با آنچه که شاهد آن هستیم تفاوت دارد. عربستان مدعی است که قصد بازگرداندن رئیس جمهور قانونی یمن به قدرت و مقابله با نفوذ ایران در یمن که حوثی ها را حمایت می کند را دارد اما حقیقت آن است که حوثی ها که در یک سال گذشته توانسته اند اغلب مناطق یمن را به تصرف خود در آورند ارتباط چندانی با ایران ندارند. حقیقت آن است که حوثی ها با دشمن سابق خود یعنی «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن، متحد شده اند و این در حالی است که بخشی زیادی از ارتش یمن هنوز گوش به فرمان علی عبدالله صالح است و به همین دلیل بود که حوثی ها توانستند به راحتی شهر صنعا را تصرف کنند و این مطلب در گزارش کارشناسان سازمان ملل آمده که می گوید در پایتخت یمن یکصد هزار نیروی گارد ملی و نیروهای ذخیره ارتش که اغلب آنها به علی عبدالله صالح وفادار هستند حضور دارند. 

کوکبرن در ادامه می نویسد: حملات عربستان در طول یک ماه گذشته بیش از آنکه موجب تضعیف حوثی ها شود موجب چند پاره شدن ارتش یمن شده است در حقیقت حوثی ها آسیب چندانی از این حملات ندیده اند. حوثی ها مبارزینی باتجربه هستند که مهارت های جنگی و در امان ماندن از حملات هوایی را در فاصله سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ زمانیکه با حملات همه جانبه صالح روبرو بودند آموخته اند. در آن سالها صالح از متحدان نزدیک عربستان محسوب می شد. در حقیقت صالح بعد از برکناری از قدرت با حوثی ها ارتباط برقرار کرد. 

به اعتقاد نویسنده این مطلب عربستان در محاسبات خود اشتباه کرده و حمله به یمن موجب تغییرات گسترده در منطقه می شود. عربستان با خیال اینکه اجازه ندهد حوثی ها بر یمن مسلط شوند به این کشور حمله کرد و این در حالی است که تسلط حوثی ها بر کل یمن امری نزدیک به محال به حساب می امد چون این گروه مخالفان زیادی در یمن دارد. عربستان برای توجیه این جنگ اتهام سنگینی را متوجه ایران کرده اما اگر روزی یمنی ها با یکدیگر صلح کنند ریاض این اتهام را چگونه از بین خواهد برد. علاوه بر آن اینکه عربستان حوثی ها را عامل ایران در یمن معرفی کرده در حالی که چنین موضوعی صحت ندارد موجب می شود که این گروه اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و در حالیکه به دنبال متحدین جدید می گردد به سراغ ایران برود. 

عربستان و دیگر شیخ نشین های حاشبه خلیج فارس نگران آن هستند که یمن را که روزی به عنوان حیات خلوت آنها محسوب می شد از دست بدهند اما باید هشدار داد که کشورهای غربی نیز باید نگران اوضاع یمن باشند چون در صورت ادامه حملات عربستان، یمن نیز به صف کشورهایی همچون عراق، سوریه، افغانستان، سومالی و لیبی که جنگ سالاران و گروه های افراطی در آن جولان داده و مشکلاتی را برای غرب بوجود آورده اند می پیوندد.