همکاری اردن و کره جنوبی در زمینه‌ ایمنی هسته‌ای

کمیسیون انرژی و مواد معدنی اردن با سازمان امنیت هسته‌ای کره جنوبی (KINS) یک قرارداد همکاری در زمینه‌ کنترل و نظارت بر راکتور هسته‌ای اردن توسط این سازمان کره‌ای به امضا رساندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه‌ کریاتایمز، نخستین راکتور هسته‌ای اردن برای انجام مصارف تحقیقات با ظرفیت تولید 5 مگاوات انرژی توسط شرکتهای مهندسی و ساخت دوو و موسسه تحقیقاتی انرژی اتمی کره (KAERI) در محوطه‌ دانشگاه علوم و فناوری اردن ساخته خواهد شد.

فاروغ حیاری، رئیس کمیسیون انرژی و مواد معدنی اردن پس از امضای قرارداد همکاری با کیم موهوان، رئیس سازمان امنیت هسته‌ای کره جنوبی، اعلام کرد که این قرارداد در راستای انجام چارچوب‌های تعیین شده در کمیسیون انرژی و مواد معدنی اردن برای اطمینان از ساخت راکتور هسته‌ای اردن مطابق بر استانداردهای ضروری و ایمنی ملی و بین‌المللی انجام شده است.

او همچنین بر لزوم و اهمیت نظارت سازمان امنیت هسته‌ای کره جنوبی بر تمام مراحل ساخت نخستین راکتور هسته‌ای تحقیقاتی در اردن تاکید کرد.

فاروغ حیاری همچنین ضمن استقبال از همکاری هسته‌ای دو کشور، افزود:‌ سازمان امنیت هسته‌ای کره جنوبی ( KINS) دارای نیم قرن تجربه در زمینه‌های کنترل و نظارت بر ایمنی راکتورهای هسته‌ای است.

کیم موهوان نیز در این باره گفت:‌ ما از همکاری با کمیسیون انرژی و مواد معدنی اردن در زمینه ساخت راکتور هسته‌ای تحقیقاتی این کشور استقبال می‌کنیم چرا که این پروژه‌ باعث ایجاد منافع و تجربه‌های مشترکی برای هر دو طرف خواهد شد.

او ادامه داد:‌ اولویت کره جنوبی آن است که از کیفیت و امنیت همه‌ مواد به کار رفته در ساخت این راکتور تحقیقاتی هسته‌ای اطمینان حاصل کند.

انتهای پیام

کد N802916